Led Zeppelin neukradli melodii Stairway to Heaven, potvrdil i odvolací soud v San Francisku

Legendární rocková kapela Led Zeppelin podle soudu neukradla hlavní melodii svého hitu Stairway to Heaven ze skladby Taurus od skupiny Spirit. V pondělí o tom podle agentury AP rozhodl odvolací soud v San Francisku, který tak potvrdil rozhodnutí poroty z roku 2016.

San Francisco Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Led Zeppelin - Robert Plant, John Paul Jones a Bill Graham na snímku z roku 1973. | Zdroj: Profimedia

„Soud a odvolací proces byl dlouhým výstupem po ‚schodišti do nebes‘ (Stairway to Heaven),“ napsala soudkyně Margaret McKeownová ve více než 50stránkovém zdůvodnění rozsudku, které by se podle agentury AP mohlo stát vodítkem pro celou řadu dalších sporů o duševní vlastnictví.

Led Zeppelin nejsou plagiátoři, rozhodl soud. Stairway to Heaven neokopírovali

Číst článek

Zmocněnec zesnulého kytaristy skupiny Spirit Randyho Wolfa žalobu podal v roce 2015. Led Zeppelin podle něj melodii převzali poté, co obě kapely podnikly v letech 1968 a 1969 společné turné po Spojených státech. Britská rocková legenda vydala Stairway to Heaven v roce 1971. Frontman Robert Plant a kytarista Jimmy Page tvrdí, že píseň je jejich mistrovským dílem, které složili v odlehlé chatě ve Walesu.

Porota v roce 2016 rozhodla, že ačkoliv Plant s Pagem měli ke skladbě přístup, písně ve své podstatě shodné nejsou. Porotci přitom skladbu Taurus neslyšeli, spor se totiž vedl o to, zda je podobná kompozice obou písní, a nikoliv jejich samotná nahrávka. K dispozici tak porotci měli pouze notové zápisy obou skladeb registrované u amerického patentového úřadu.

Z tohoto a dalších procesních důvodů Wolfův zmocněnec rozhodnutí poroty napadl. Soud mu dal následně za pravdu a nařídil opakování celého procesu, což vyústilo v pondělní rozhodnutí.

Univerzita Karlova poprvé odňala tituly kvůli plagiátorství. Přišel o ně absolvent teologické fakulty

Číst článek

Směšné, reaguje žaloba

Žaloba po vynesení rozsudku soudu uvedla, že rozhodnutí nepovolit vyslechnutí obou nahrávek po sobě je „směšné“, jelikož tím pádem musí dokazovat, že Page okopíroval něco, co nikdy neviděl. Ani Page, ani Plant totiž podle všeho nikdy nepracovali se skladbami zapsanými do not. Právní zástupci Led Zeppelin zatím rozhodnutí nekomentovali.

Soud ve svém rozhodnutí zvrátil dosud platné pravidlo, podle nějž se v podobných případech postupovalo. Dosud se totiž mělo za to, že čím více se podaří prokázat, že měl umělec přístup k nahrávce ještě před vytvořením údajného plagiátu, tím menší je potřeba dokazovat podobnost obou skladeb. Podle soudkyně McKeownové však tento koncept přestává dávat smysl v době široké dostupnosti obrovského množství skladeb na portálu YouTube či na streamovacích platformách jako Spotify a dalších.

Proti pondělnímu rozsudku se lze odvolat a kauza by tak mohla skončit u nejvyššího soudu, čímž by se rozhodnutí mohlo stát precedentem pro další podobné případy.

Posledními velkými spory o autorství písní bylo rozhodnutí poroty, že americký zpěvák Robin Thicke okopíroval části skladby Marvina Gaye Got To Give It Up a loňský verdikt, podle nějž zpěvačka Katy Perryová ukradla ve svém hitu Dark Horse část křesťanské rapové písně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme