Český rozhlas se připojí k benefici za Notre-Dame. Symfonici zahrají na mimořádném koncertě

Česká filharmonie společně s rozhlasovými symfoniky a dalšími pražskými orchestry pořádají mimořádný benefiční koncert na podporu poničené pařížské katedrály Notre-Dame. Bude příští úterý 23. dubna v katedrále sv. Víta na Pražském hradě od 21 hodin. Zazní Stabat Mater Antonína Dvořáka pod taktovkou Tomáše Netopila, hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie. Živě ho budou přenášet stanice Český rozhlas Vltava a program ČT art.

Praha (Aktualizováno: 17:02 17. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála Notre-Dame po ničivém požáru. | Foto: Christophe Petit Tesson | Zdroj: Reuters

„Myslím si, že pro Český rozhlas je do jisté míry ctí a vlastně i povinností tímto způsobem přispět k této mimořádné akci. Pomoci i sbírce, která se pojí a rozjíždí k obnově Notre-Dame. Nás obecně, myslím Český rozhlas, pojí přátelství k Radio France a obecně si myslím, že celá česká společnost má ke Francii velmi blízko," řekl generální ředitel René Zavoral.

„My jsme řekli okamžitě ano. Jak Český rozhlas z hlediska přímého přenosu, tak Symfonický orchestr z hlediska zapojení hudebníků. Je to ojedinělý projekt, který pomůže Francii, Paříži, protože pro mě osobně katedrála Notre-Dame není jenom kulturní památkou, ale je to i velkým symbolem. Stejně jako třeba pro nás katedrála Sv. Víta nebo Pražský hrad. Jednoznačná podpora z naší strany této krásné myšlence,“ uvedl šéf Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jakub Čížek.

I podle šéfa České filharmonie Davida Marečka cítili filharmonici hluboké pohnutí a potřebu podpořit Francii při obnově jedné z nejvýznamnějších duchovních staveb Evropy.

Na koncertu zazní Stabat Mater Antonína Dvořáka pod taktovkou Tomáše Netopila, hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Koncert se uskuteční v úterý 23. dubna v katedrále sv. Víta na Pražském hradě od 21 hodin. Živě jej odvysílá stanice Vltava a program ČT Art. Vstupné je dobrovolné, výtěžek pořadatelé poukážou na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame. 

Pomoc nabízí i vláda a prezident

Pomoc prostřednictvím svých restaurátorských dílen a ateliérů je připraven poskytnout Pražský hrad, napsal Macronovi prezident Miloš Zeman. Nabídku pomoci, včetně finanční, avizoval i premiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD už v pondělí nabídl pomoc českých odborníků při obnově chrámu a dnes uvedl, že jeho úřad chystá veřejnou sbírku.

Sbírku na opravu katedrály Notre-Dame vyhlásila také Česká biskupská konference.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme