Ministr kultury udělil Ondreji Lenárdovi cenu Artis Bohemiae Amicis

Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd ocenil končícího šéfdirigenta Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) Ondreje Lenárda za přínos k šíření dobrého jména české kultury v tuzemsku i zahraničí udělením ceny Artis Bohemiae Amicis.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pondělí 4. června hrál Symfonický orchestr Českého rozhlasu naposledy pod taktovkou Ondreje Lenárda coby svého šéfdirigenta. Sedm pozoruhodných sezon završili hudebníci provedením Verdiho Requiem.

Sólové party přednesli Celine Byrne, Jana Hrochová, Georgij Vasiljev a Štefan Kocán, vystoupil Pražský filharmonický sbor pod vedením svého hlavního sbormistra Lukáše Vasilka.

Propojení orchestru s rozhlasem? Je v tom napětí a dobrodružství, říká nový šéfdirigent Liebreich

Číst článek

S posledními tóny Requiem koncertní večer nekončil. Za velkého aplausu a za přítomnosti vzácných hostů ve vyprodané Dvořákově síni poděkoval panu šéfdirigentovi generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Uvedl, že během sedmi koncertních sezon umělec posunul SOČR mezi orchestry evropské úrovně, a předal mu stříbrnou gramofonovou desku s taktovkou z palisandrového dřeva jako upomínku na léta strávená s rozhlasovými symfoniky. Zároveň dodal, že „dveře Českého rozhlasu, dveře zkušeben i koncertních sálů SOČRu jsou pro Ondreje Lenárda vždy otevřené.“

Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd (za ANO) následně zavzpomínal na společná pracovní léta, která jako dramaturg prožil na půdě SOČRu za uměleckého vedení Ondreje Lenárda.

Vyzdvihl přínos dirigenta české kultuře a předal mu medaili a diplom. Ondrej Lenárd se tak zařadil mezi další významné laureáty ceny Přátelům českého umění; jsou mezi nimi např. Jiří Bělohlávek, Jiří Menzel nebo Ennio Morricone.

Ondreje Lenárda ještě se SOČRem čeká na přelomu června a července třítýdenní turné po Japonsku, kde odehrají celkem třináct koncertů. V sezoně 2018/2019 se pak setkají na dvou abonentních koncertech – říjnovém s podtitulem Vivat Republica! a díly českých a slovenských autorů a dále pak na dubnovém, kdy zazní Dvořákova Stabat mater.

Pavlína Stoklasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme