'U Stalina na Letné' zazní vážná hudba. Na závěr sezony tam zahraje rozhlasový Symfonický orchestr

Na místě, na kterém se to obvykle v neděli večer hemží turisty a mladými lidmi, vystoupí Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Pod vedením dirigenta Jana Kučery zahraje rozhlasový orchestr v Letenských sadech pod kyvadlem ryze česko-ruský program. Symfonici uvedou třeba Smetanovu Vltavu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský metronom | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„To místo je samozřejmě velmi netradiční pro koncert vážné hudby, ale my jsme to pojali spíše jako happening, nejedná se tedy o vážný koncert. Každopádně jsme chtěli nějakým způsobem v programu zohlednit právě magii místa, že má velice zajímavou historii. Takže jsme vybrali česko-ruskou hudbu, a tak je tam trošičku i historický exkurz, jakýsi vztah k tomu Stalinovi nebo pomníku. Zahrajeme tedy především hudbu Šostakovičovu," říká dirigent Jan Kučera.

Kromě toho, že návštěvníci uslyší Vltavu od Bedřicha Smetany, tak ji díky vyhlídce z Letenských sadů také uvidí.

Orchestr zahrajete také část z Kučerovy opery Rudá Marie, ve které se inspiroval rozhlasovým seriálem Tlučhořovi. „Tam je zajímavý vztah, protože ten díl seriálu Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse se odehrává v podzemním bunkru pod Stalinovým pomníkem. A na tom fiktivním místě se setkávají staré struktury a vzpomínají na to, jak to bylo za komunismu lepší, a snaží se otočit nazpět kolo dějin. Tak nám přišlo docela vtipné to tam zařadit," popsal Kučera.

"Promenádní koncert" začíná v 19:30 pod metronomem, vstupné je zdarma.

Jiří Štefl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme