Ve věku 86 let zemřel známý swingový zpěvák Richard Adam

Hvězda české swingu poloviny 20. století, zpěvák Richard Adam, v sobotu zemřel ve věku 86 let. O jeho úmrtí informovala jeho dcera Zuzana Hainallová. Největší popularitě se zpěvák těšil v 50. a 60. letech minulého století a mezi jeho nejlepší hity patřily písničky Páni kluci, Cestář nebo Příliš mlád. Do povědomí se nejvíce zapsal hitem Tina Marie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Swingový zpěvák Richard Adam | Foto: ČTK

Richard Adam byl populární i v zahraničí, zejména v bývalé NDR. Na kontě má přes 300 nahrávek, z nichž 250 bylo pro rozhlas a zbytek pro Supraphon.

Jeho neslavnější píseň nesla název Tina Marie. Na gramofonových deskách se jí jen v Sovětském svazu prodalo přes milion kusů.

Adam navštěvoval v letech 1946 až 1948 obchodní školu a po záskoku v orchestru Zdeňka Bartáka se věnoval zpěvu profesionálně. V roce 1950 byl angažován v tehdy nově založeném Orchestru Jaroslava Ježka a působil i s různými tanečními soubory v kavárnách a barech. Do širšího povědomí pronikal jako stálý host souboru Jaroslava Echtnera.

První sólovou nahrávku pořídil s orchestrem Jiřího Procházky, řadu písniček nazpíval s orchestrem Dalibora Brázdy. V roce 1957 vyhrál národní soutěž taneční písničky a později se stal stálým hostem Orchestru Karla Vlacha.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme