Zemřela Dylanova múza a Jaggerův ženský ideál. Francouzské zpěvačce Françoise Hardyové bylo 80 let

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka a herečka Françoise Hardyová. O úmrtí idolu 60. let a někdejší múzy Boba Dylana s odvoláním na jejího syna informovala agentura AFP, podle níž se Francie loučí s „ikonou“, „jedinečným hlasem“ či „legendou francouzské hudby“.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Především v 60. letech se řada jejích písní dostala na čelná místa hitparád ve Francii

Především v 60. letech se řada jejích písní dostala na čelná místa hitparád ve Francii | Zdroj: Profimedia

Hardyová zemřela po boji s rakovinou, která se u ní poprvé objevila v roce 2004 a kvůli níž v roce 2015 po více než pěti desítkách let ukončila pěveckou kariéru.

Dvanáct písní o radosti, oddanosti i přátelství. Skupina Bon Jovi vydává nové album Forever

Číst článek

Hardyová se narodila v roce 1944 vprostřed leteckého útoku na nacistickým Německem okupovanou Paříž, kde vyrostla vychovávaná především svou matkou. V šestnácti letech dostala první kytaru a už o rok později podepsala svou první nahrávací smlouvu.

Mezi hvězdy ji v roce 1962 vynesla píseň Tous les garçons et les filles. Singl, který napsala i složila, což tehdy bylo nezvyklé, si v prvních měsících po vydání koupilo jen ve Francii na 700 000 lidí. Celkem se ho prodalo přes 2,5 milionu kopií.

Především v 60. letech se řada jejích písní dostala na čelná místa hitparád ve Francii, ale i v jiných zemích. Dylan o ní napsal báseň, Mick Jagger ji označil za ženský ideál a řada režisérů včetně Jeana-Luca Godarda ji obsazovala do svých filmů.

V roce 2023 ji americký časopis Rolling Stone jako jedinou zástupkyni Francie zařadil do žebříčku 200 nejlepších zpěváků a zpěvaček všech dob.

V posledních letech Hardyová opakovaně a otevřeně mluvila o svém boji s rakovinou. Vyslovila se pro možnost eutanazie pro těžce nemocné a loni přiznala, že si přeje „odejít brzy a rychle, bez přílišných útrap“.

Mezi mnoha dalšími jí složil poklonu i francouzský premiér Gabriel Attal, který Hardyovou označil za francouzskou ikonu s jedinečným hlasem, která pro něj představovala dětství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme