Ztracený psychedelický klenot. Půda po 50 letech vydala skladbu, na níž se podíleli i členové The Beatles

Třiapadesát let. Po takové době se hlasateli Sureshi Joshimu podařilo najít ztracenou a dosud nikdy nevydanou popovou píseň Radhe Shaam. Na ní se podíleli i George Harrison a Ringo Starr, členové legendárních The Beatles. Píseň, kterou The Guardian označil za psychedelickou, se skrývala v Birminghamu v domě nyní 75letého Joshiho. Objevil ji společně s přítelem, který ho přišel zkontrolovat během lockdownu.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasatel a novinář Suresh Joshi skladbu Radhe Shaam napsal a produkoval v roce 1968 pro dokumentární film East Meets West.

Samotné nahrávání probíhalo ve studiích Trident v Londýně, kde tou dobou shodou okolností pracovali The Beatles na skladbě Hey Jude.

Zemřel Miro Žbirka. Autor hitů Biely kvet či 22 dní natáčel i v legendárním studiu Abbey Road

Číst článek

Harrison se Starrem se v pauze mezi nahráváním nabídli, že Joshiho skladbě propůjčí svůj um. Harrison se chopil kytary, Starr usedl za bicí, informoval server The Guardian. 

Ve skladbě tak zní vokály Aashishe Khana v hindštině, doplněné o kytarový riff George Harrisona a podpořené stálým ‚backbeatem‘ Ringo Starra.

‚Mnohokrát ztracená‘

Joshi nyní ztracenu píseň našel u sebe doma, a to během koronavirového lockdownu. „Byla nalezena a ztracena mnohokrát. Lockdown byl tentokrát přestrojeným požehnáním,“ svěřil se BBC.

A proč spatřila skladba světlo světa až nyní? „Čas šel dál, Beatles se rozpadli a měli různé problémy, a tak ji nikdo nechtěl vydat,“ vysvětlil Joshi.

Milovníci hudby si tak Radhe Shaam mohli poprvé poslechnout až tuto středu ve vysílání BBC Radio Merseyside (najít ji můžete v čase nahrávky 2.27.50).

Text je podle autora Joshiho velice aktuální, jelikož přináší poselství, že „přes různost vyznání tvoříme jeden celek, jedno společenství“.

voj, hbe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme