Zemřel Ilja Racek, herci známému z Konce velkých prázdnin bylo 88 let

Ve věku 88 let zemřel herec Ilja Racek. Divákům byl známý jako profesor ze seriálu Strážce duší, primář z Konce velkých prázdnin nebo Herzog ze seriálu Zlá krev. Racek byl také významným a dlouholetým členem pražského Divadla na Vinohradech. Pro Radiožurnál a iDnes.cz informaci potvrdil jeho syn Ilja Racek ml.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilja Racek při přebírání ceny Thalie v roce 2008 | Zdroj: Profimedia

Vousatý muž s pichlavýma očima a lišáckým úsměvem, i díky této charakteristice si mohl Ilja Racek zahrát jak historické postavy, tak i různé intrikány, podvodníky nebo upíry.

Mezi jeho výrazné role patří třeba Július Fučík ve filmu Reportáž psaná na oprátce nebo Jan Neruda v televizním seriálu Laskavý divák promine. Několika generacím televizních i filmových diváků utkvěl v paměti i díky malé roli opilce ve snímku Vrchní prchni.

„My, komedianti, jsme odkázáni na dobu jako takovou, na režiséry a divadla, v jejichž angažmá jste,“ prohlásil v minulosti Racek.

Rackovy královské role

Jeho doménou ale bylo především divadlo. Byl sice rodilý Pražák, s divadlem ale začínal v Olomouci. První pražské angažmá získal v divadle E. F. Buriana. Měl tu hrát i během vojny, ale překazila mu to Státní bezpečnost, které odepřel spolupráci. 

„Ani jsem se tam neohřál, někdy v půlce února se dostavili páni v kožených kabátech. A když jsem neprojevil ochotu se s nimi přátelit a spolupracovat, tak jsem skončil u pomocného technického praporu v Komárně,“ vzpomínal.

Od roku 1966 pak víc než 45 let hrál v Divadle na Vinohradech. Na jevišti ztvárnil především dramatické postavy, často královské jako například v Hamletovi krále Claudia nebo titulní roli ve hře Král Colas. 

plnovousem od sedmdesátých let

Racek nosil charakteristický plnovous od sedmdesátých let a měl pro to docela prozaický důvod. „Mám velice tvrdé vousy a velice citlivou pokožku. V době, kdy byly jen žiletky, které u nás ještě byly takový aušus, jsem si vždycky tu hubu odřel. První příležitost, kdy jsem se holit nemusel, jsem využil, abych si nemusel drásat každý den ráno hubu,“ vysvětloval.

Rád četl detektivky, v několika si i zahrál. A od tohoto žánru už byl jen kousek k hororům. V televizi ztvárnil Racek třeba hraběte Drákulu a ve filmu Upír z Feratu byl podivínským patologem.

Rozhlasová dramatizace románu Ministerstvo strachu mu zase nabídla roli nedobrovolného pacienta psychiatrické kliniky. V roce 2008 získal Cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Jan Herget, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme