Zákulisí Vinárny U Pavouka. Tam, kde se zrodila postava Járy Cimrmana

Špičkové jazzové orchestry, skupiny i sólisté – většinou ze zahraničí – i rozhovory s pozoruhodnými hosty, kouzelnická vystoupení, reportáže z místních výstav i akcí, ale také z podnikového zázemí. Rozhlasové posluchače tím vším s lehkostí provázeli Zdeněk Svěrák a Jiří Šebánek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tvůrci nealkoholické Vinárny u Pavouka Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák

Tvůrci nealkoholické Vinárny u Pavouka Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

A právě v tomto prostředí se zrodila postava Járy Cimrmana. Rozhlasový pořad Vinárna U Pavouka byl vysílán od přelomu let 1965 a 1966 až do září 1969, kdy se naplno rozjela normalizace a autoři a hlavní protagonisté z rádia odešli. Prostředí fiktivní nealkoholické vinárny bylo zpracováno tak sugestivně, že řada posluchačů se, zvláště zpočátku, dožadovala vstupenek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zákulisí Vinárny U Pavouka. Tam, kde se zrodila postava Járy Cimrmana

Hudební znalci přitom již cosi tušili, ve vinárně vystupovali zahraniční umělci, kteří u nás v té době nehráli, navíc zde „přednesli“ pouze dvě či tři skladby. Autory pořadu byli oba moderátoři a atmosféra živého podniku byla vytvářena v nahrávacím studiu.

Hosté byli skuteční i fiktivní 

Z archivních rozhlasových nahrávek, všechny pořady se bohužel nedochovaly, jsme vybrali ukázky z velmi rozličně komponovaných rozhovorů.

Promluví zde tedy hudební teoretik doktor Evžen Hedvábný, což byl ve skutečnosti jazzový hudebník Karel Velebný, navštívíme výstavu všeuměla inženýra Leflera, tedy ve skutečnosti Oldřicha Ungera, který pak řadu let působil i v Divadle Járy Cimrmana.

Uslyšíme i jednu z opor vinárny, zřízence pana Hůlu. Šlo o neherce, rozhlasového požárního preventistu Emila Dolejše. 

Ve vinárně však zazněla i řada rozhovorů s osobnostmi skutečnými, tj. těmi hosty, kteří vystupovali pod svým pravým jménem. Z nich jsme vybrali spisovatele Josefa Škvoreckého a dvojici Vodňanský a Skoumal.

V pořadu je zařazeno také několik ukázek, které naznačují, jak v představách svých tvůrců vznikala legendární postava Járy Cimrmana.

Pavel Hlavatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme