Jihlavský festival začal filmem Zákon Helena, který mapuje pocity členů Berdychova gangu

Jubilejní 20. ročník festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě začal v úterý večer promítáním filmu Zákon Helena režisérky Petry Nesvačilové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladá herečka a dokumentaristka Petra Nesvačilová se ve svém posledním filmu rozhodla zachytit policistku Helenu Káhnovou (vlevo) | Foto: Background Films

Nesvačilová se nesnažila přinést nějaké nové a převratné informace. Jejím cílem bylo zmapovat a vytvořit plastický obraz pocitů a svědomí jak lidí z takzvaného Berdychova gangu, kteří se pohybovali za hranou zákona, tak policistky Heleny Kahnové, která celý případ odhalila.

Pořadatelé zvolili pro jubilejní ročník velmi neobvyklou formu zahájení, protože diváci v sále celý večer sledovali pouze videoprojekci moderátorů z divadla Vosto5 a ředitele festivalu Marka Hovorky, kteří chodili ulicemi Jihlavy a do sálu se dostali až těsně před vysíláním prvního dokumentu Zákon Helena.

Filmy o Berdychově gangu nebo ruské avantgardě. Začíná jihlavský festival dokumentárních filmů

Číst článek

Festival potrvá pět dní, během nichž diváci uvidí dohromady 310 filmů. To je o 80 víc než v loňském roce. Filmy budou soutěžit v sedmi kategoriích, jako nejlepší experimentální film, nejlepší český experimentální film a další.

Na festival přijede také řada zajímavých osobností. Zúčastnit by se měl také Mike Bonanno, jeden ze dvou členů skupiny The Yes Men. Yesmeni jsou známí tím, že volají do různých firem a vydávají se za vládní úředníky a získávají zajímavé informace. Bonanno bude mít na festivalu workshop, kde bude učit lidi, jak správně „lhát“.

Pavel Sladký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme