Kvůli čemu musel skončit šéf galerie Fajt? Smlouva přestřelená o 700 tisíc i nevhodně uzavřené kontrakty

  • Ministerstvo kultury teprve na konci minulého týdne dokončilo v Národní galerii audit, kvůli němuž ministr rezortu Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele instituce Jiřího Fajta.
  • Kromě milionové autorské smlouvy, kterou měl Fajt uzavřenou s galerií, kontrolovali auditoři i externí a příkazní smlouvy.
  • Galerie podle nich jedné právní kanceláři zaplatila o skoro 700 tisíc víc, než bylo ve smlouvě. Nedostatky měly obsahovat i další smlouvy.
  • Vyplývá to z protokolu z kontroly, který má redakci iROZHLAS.cz k dispozici.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 17:14 22. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Fajt | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Když Staněk v polovině dubna odvolával Fajta z funkce, odkazoval na výsledky kontroly, která v galerii proběhla. „Po seznámení se s výsledky veřejnosprávních kontrol a jejich následného právního rozboru jsem byl skutečně zklamán a nemohl jsem učinit nic jiného než oba ředitele odvolat,“ oznámil tehdy ministr na tiskové konferenci.

VIDEO: Ministr Staněk odvolal šéfa Národní galerie Fajta, podal na něj dvě trestní oznámení

Číst článek

Spolu s Fajtem tehdy odvolal i ředitele olomouckého Muzea umění Michala Soukupa.

Kontrolu činnosti galerie ale ukončili ministerští kontroloři oficiálně až na konci minulého týdne. Protokol z kontroly, který má redakci iROZHLAS.cz k dispozici, je totiž datovaný k 16. květnu.

700 tisíc navíc

Audit se zaměřoval mimo jiné na externí smlouvy, které galerie uzavírala na právní služby, daňové poradenství nebo zpracování účetní a mzdové agendy. Staněk přitom externí smlouvy na právní služby zmiňoval jako další z důvodů Fajtova odvolání, když musel své kroky vysvětlovat před poslanci.

Pochybil uzavíráním externích smluv, hájí Staněk odvolání Fajta a slibuje, že vypíše výběrové řízení

Číst článek

Problém našli auditoři u smlouvy na právní služby s Advokátní kanceláří Koutník & Partner, konkrétně u jednoho z jejích dodatků z loňského roku, který byl ke smlouvě podepsán.

„Dodatek č. 2 zvyšuje maximální výši smluvní odměny na částku 2 600 000 korun bez DPH; k datu 28. 2. 2019 byla vyplacena AK Koutník & Partner odměna v celkové částce 3 296 993 korun bez DPH, tedy o 696 993 korun vyšší,“ stojí v protokolu.

Národní galerie tedy podle ministerstva porušila zákon o rozpočtových pravidlech a téměř 700 tisíc korun vynaložila „nehospodárně, neefektivně a neúčelně“. Kancelář Koutník & Partner fakturovala 64 procent všech peněz vynaložených na právní poradenství. Jen za právní služby galerie vyplatila za poslední tři roky různým advokátním kancelářím přes 6,1 milionu korun.

V závěrech kontroly také stojí, že externí smlouvy vedení galerie využívala nadměrně a v některých případech jimi řešilo nedostatek vlastního personálu.

Nevhodně uzavřené smlouvy

Kontroloři prověřili také 20 příkazních smluv, které vedení galerie v období let 2016 a 2018 uzavřelo na realitní a projektové služby. Smlouvy za celkem 3,5 milionu korun podle nich byly uzavírány a následně spravovány nevhodně.

Odvolaný ředitel galerie Fajt chce od ministra kultury omluvu, jinak je připraven se soudit

Číst článek

Ve většině smluv totiž podle protokolu nebyl stanoven ceník jednotlivých úkonů, počet odpracovaných hodin ani cena za hodinu činnosti. Smlouvy podle auditorů tak byly nehospodárné.

„V těchto případech neposkytla Národní galerie dostatečně ujištění, že veřejné prostředky byly vynaloženy efektivně a hospodárně. Svědčí o tom i skutečnost, že při totožných úkonech příkazníka v únoru 2016 galerie zaplatila za činnost stejnému příkazníkovi cca o 100 procent více než v prosinci 2015,“ stojí v protokolu.

Nelíbil se jim ani způsob výběru společností, se kterými byly smlouvy uzavírány. „Při realizaci veřejných výdajů nebylo doloženo, že nedocházelo k nerovnému zacházení, diskriminaci, nebyla doložena výhodnost vybrání konkrétního příkazníka,“ stojí v protokolu.

Upozornění Transparency International

Na možné porušení zákona v případě uzavírání smluv galerií upozornila minulý týden ministerstvo kultury i protikorupční organizace Transparency International. Smlouvy podle ní vykazují snahu obcházet zákon o registru smluv nebo zadávání veřejných zakázek, v některých případech může jít i o střet zájmů. Organizace proto vyzvala k dalším kontrolám v Národní galerii.

Třetím pochybením podle ministerstva byla už mnohokrát zmíněná autorská smlouva mezi Fajtem a Národní galerií na více než milion korun, které si Fajt vyplatil za kurátorskou práci na výstavách a expozicích. Tu ministr Staněk jako zdůvodnění odvolání ředitele zmiňoval hned od počátku.

Současné vedení galerie už výsledky kontroly zná. „Mohu potvrdit, že jsem se seznámil s výsledky veřejnosprávní kontroly ze strany Ministerstva kultury ČR a některé závěry kontroly se shodují s výtkami a podněty, které zaslala Transparency International MK ČR minuly týden. Řadu externích smluv a dodavatelů, stejně jako jednotlivých výběrových řízení na služby, již řeším s právníky. Konkrétně Vladimír Mallát již není ve funkci ředitele. Podrobněji se vyjádříme v nejbližších dnech,“ uvedl ředitel Ivan Morávek.

„Nálezy kontrolního protokolu rozhodně nemají takovou váhu, aby ministr na jejich základě s okamžitou účinností musel odvolat ředitele úspěšné národní kulturní instituce,“ uvedl ve středu Fajt pro ČTK. Pozastavil se nad tím, že protokol byl zveřejněn, aniž se k jeho závěrům mohl vyjádřit.

Zjištění kontroly jsou podle Fajta v drtivé většině vysvětlitelná a obhajitelná manažerská rozhodnutí. „Kontrolní protokol nepřinesl žádné vážné a obhajitelné důkazy pro obvinění mojí osoby a pro občanskou a profesní likvidaci, jak ji provedl ministr kultury,“ doplnil.

Staňkova rezignace

  • Ministr kultury předal v pondělí premiéru Andreji Babišovi (ANO) svoji demisi. Že hodlá rezignovat, oznámil už v předchozím týdnu.
  • Zvláště Fajtovo odvolání vzbudilo vlnu nevole mezi odbornou veřejností a umělci. Staněk to označil za „masivní kampaň bez racionálního zdůvodnění,“ které už nechtěl čelit.
  • Prezident Miloš Zeman se odmítá ke Staňkově demisi vyjádřit, dokud se s ministrem v úterý 28. května nesejde.
  • Babiš po schůzce s prezidentem demisi označil za neobvyklou. „V demisi vlastně pan ministr píše o tom, že nekončí z vlastní vůle, ale že končí vlastně na základě požadavku pana předsedy ČSSD (Jana) Hamáčka,“ uvedl.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme