‚Rytíř slova.‘ Na posledním rozloučení se Stránským sloužil mši Duka, zněla i píseň Kubišové

Reprodukovanou písní Marty Kubišové ze seriálu Zdivočelá země se v pondělí zaplněná velká obřadní síň strašnického krematoria rozloučila s Jiřím Stránským. Spisovatel, scenárista, překladatel a bývalý politický vězeň zemřel 29. května ve věku 87 let. Již dopoledne se za zesnulého spisovatele a odpůrce totality konala mše v kostele Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí v Praze. Téměř dvouhodinovou mši sloužil kardinál Dominik Duka.

Fotogalerie Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Jirka Stránský byl rytíř slova a byl to skvělý člověk,“ uvedl při příchodu do obřadní síně Martin Dejdar, který v televizním seriálu Zdivočelá země natočeném podle Stránského knihy ztvárnil roli pilota Antonína Maděry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslední rozloučení s Jiřím Stránským sledovala i reportérka Pavla Lioliasová

Vedle rodinných příslušníků a přátel se posledního rozloučení zúčastnil například poslanec Karel Schwarzenberg (TOP 09), zástupci Konfederace politických vězňů, ředitel České televize Petr Dvořák, předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček, zakladatel a ředitel DOXu Leoš Válka, bývalá první dáma Dagmar Havlová, filmařka Olga Sommerová nebo herci Jiří Schmitzer, Zdeněk Svěrák a Vladimír Javorský.

„Vážím si na něm skoro všeho. Je nádherné, že po všem, co v životě prožil, neztratil elán. Byl to silný člověk,“ řekla Jiřina Bohdalová.

„Vždycky když vstoupím do kanceláře PEN klubu, uvidím tvoji fotku a uslyším tvůj halasný smích. Převzal jsem po tobě žezlo v PEN klubu a slibuju, že přebírám i ty tvoje významné alergie,“ uvedl ve smutečním projevu Dědeček v narážce na prohlášení Stránského. Ten v nemocnici na otázku, zda není na něco alergický, odpověděl, že na komunisty.

Poslední rozloučení s Jiřím Stránským, Staroměstské náměstí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jiří Stránský očima Renaty Kalenské: Nikdy ho nezlomili, tu radost jim neudělal

Číst článek

Politické zabarvení měla i dopolední mše, na které Stránského syn Martin využil svůj proslov ke kritice prezidenta Miloše Zemana a současnou politickou situaci označil za „zdivočelou dobu“.

Narážky na politické dění měla ve strašnickém krematoriu také smuteční řeč předsedy představenstva Obecního domu a bývalého ředitel Národní knihovny Vlastimila Ježka.

Stránský byl za komunistického režimu dvakrát uvězněn. Už jako student gymnázia se zapojil do květnového povstání v roce 1945.

Zapřisáhlý odpůrce totalitních režimů i oceněný spisovatel. Jiří Stránský jako politický vězeň, skaut i básník

Číst článek

Za komunistické totality pak byli zatčeni Stránského otec Karel i bratr Jan a nakonec i Jiří Stránský sám. V roce 1953 byl odsouzen za velezradu a na svobodu se dostal až v roce 1960 na amnestii. V první polovině 70. let byl uvězněn znovu.

Napsal řadu próz, letos vydal knihu Štěstí napodruhé, která navázala na soubor povídek Štěstí z roku 1969.

Byl také autorem scénářů k seriálům a filmům, mezi nimiž byly Tábor Černého delfína, Bumerang či Kousek nebe. Na kontě má i rozhlasové hry, fejetony a překlady z angličtiny.

Za své dílo i občanské postoje si vysloužil řadu ocenění. V roce 2001 mu prezident udělil medaili Za zásluhy a za dlouholetou práci pro skautské hnutí obdržel v roce 2011 nejvyšší skautské ocenění - Řád Stříbrného vlka.

Rodina a blízcí se rozloučili s Jiřím Stránským | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme