Obraz Krajina se stébly od malíře Šímy se prodal za 9,68 mil. Kč. Dražilo se celkem 116 děl

Olej na plátně Krajina se stébly z roku 1930 od Josefa Šímy se na nedělní aukci v Praze prodal za 9,68 milionu korun včetně aukční přirážky. Stejnou částku zaplatí i kupec, který do své sbírky získal obraz Zátiší hazardního hráče z roku 1977 od francouzského malíře Bernarda Buffeta. Vyvolávací cena každého z děl byla 7,5 milionu korun. Celkem aukce pořádaná společností Adolf Loos Apartment and Gallery nabídla 116 děl převážně českých umělců.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Šíma - Krajina se stébly | Zdroj: Katalog aukce Adolf Loos Apartment and Gallery

Několik milionů korun kupující zaplatí i za obraz Hlava III z roku 1916 od Antonína Procházky. Na aukci byl obraz nabídnut za vyvolávací cenu 6,3 milionu korun, nakonec se prodal za 7,62 milionu korun včetně přirážky.

Předmětem aukce byla také plastika Ifigenie z roku 1986 od Olbrama Zoubka, která byla nabídnuta za 1,05 milionu korun. Plastika se prodala za 3,15 milionu včetně aukční přirážky. 

Po 50 letech se vystavuje Kupkův obraz Plochy příčné II. Do aukce jde s vyvolávací cenou 28 milionů

Číst článek

Nejdražším dílem Josefa Šímy prodaným na aukci v ČR je obraz s názvy ML (Vejce, Obraz, Rovnováha, MZ) z roku 1927. Loni se na aukci v Praze prodal za 36,18 milionu korun. Obraz Šíma namaloval v roce 1927, kdy spolu s několika mladými literáty a umělci v Paříži založil skupinu Le Grand Jeu, Vysoká hra. Jejich programové cíle byly v mnohém podobné surrealistickému hnutí a obě skupiny po nějakou dobu pojily přátelské vztahy.

Šímu a jeho vztah k Vysoké hře představuje od minulého týdne výstava v pražské Valdštejnské jízdárně.

V první desítce žebříčku nejdražších děl tuzemských aukcí figuruje ještě Šímův obraz Ateliér, který se v roce 2016 prodal za 28,8 milionu korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme