Spalovač mrtvol a Válka s mloky. V anketě Kánon 100 Češi vybrali nejzásadnější díla za sto let

Čapkova Válka s mloky a Spalovač mrtvol režiséra Juraje Herze. Čeští diváci vybrali v anketě Českého rozhlasu Vltava s názvem Kánon 100 deset nejvýznamnějších uměleckých děl za století samostatného Československa. Vyhlášení vítězů, které česká veřejnost v deseti kategoriích vybírala půl roku, začalo ve 14 hodin v pražském Veletržním paláci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní vyhlášení výsledků ankety Kánon100 proběhne tuto neděli 28. října ve Veletržním paláci Národní galerie Praha. | Foto: Český rozhlas Vltava

Trezorový film Juraje Herze Spalovač mrtvol z roku 1968 se zapsal do povědomí českých diváků nejvíce. To překvapilo šéfredaktora Českého rozhlasu Vltava Petra Fishera.

Kánon 100: Slavnostní vyhlášení výsledků pro veřejnost v Národní galerii Praha

Číst článek

„Byli tam konkurenti, jako Hoří, má panenko, Markéta Lazarová, ale třeba i Všichni dobří rodáci či oscarový Obchod na korze. Tady hlasovali posluchači a zdá se, že tento film jim připadá nejpřístupnější a zároveň splňuje všechna umělecká kritéria,“ uvedl pro Radiožurnál Petr Fisher.

Překvapivých kategorií bylo hned několik, Petr Fisher například nečekal, že by nejlepším českým románem mohla být Válka s mloky spisovatele Karla Čapka.

„Opravdu jsem očekával, že to bude Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka, protože to je kniha, která se uvádí ve všech anketách a hlasováních a kterou i odborníci uvádí jako knihu, která do jisté míry určuje 100 let republiky sebeironií a kritikou velkých systémů, které jsme prožili, ať už to byl nacismus, nebo komunismus,“ doplnil Petr Fisher.

Vojenská přehlídka, koncert, ohňostroj i vyznamenání. Česko slaví 100 let od vzniku státu

Číst článek

V dalších kategoriích vyhrál například vysílač na Ještědu, jako nejdůležitější architektonické dílo. Absolutním vítězem ankety je Osvobozené divadlo Voskovce a Wericha.

Hlasování probíhalo v těchto kategoriích: film, divadlo, výtvarné dílo, stavba, design, próza, poezie, esej, hudba a opera. Provázela ho série debat zabývající se jednotlivými kategoriemi a ukončeno bylo 21. října.

Anketa Kánon 100 není závazná - hlasovaly v ní asi tři tisícovky lidí. Podle Petra Fischera ale zafungovala jako sonda do české společnosti a ukazuje, kolik si toho pamatujeme ze školních lavic a jak vnímáme současné umění - do Kánonu 100 je nejmladším dílem esej „Moc bezmocných“ - ten Václav Havel napsal před čtyřiceti lety.

Kateřina Svátková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme