Hrad Karlštejn čeká oprava Císařského paláce a purkrabství. Tříletá rekonstrukce začne letos v září

Národní památkový ústav vypsal soutěž na rekonstrukci hradu Karlštejn na Berounsku. Počítá se s obnovou Císařského paláce či hradního purkrabství, vzniknou i nové expozice a moderní návštěvnické centrum. Předpokládaná hodnota zakázky je 104,5 milionu korun bez DPH, nabídky lze podávat do 8. července, vyplývá z věstníku veřejných zakázek.

Karlštejn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Karlštejn | Foto: Tomáš Pancíř | Zdroj: Český rozhlas

Práce mají začít letos v září a potrvají do října 2022. Hrad zůstane pro návštěvníky otevřen, lidé by ale měli počítat s možnými jednodenními či dvoudenními uzavírkami.

Památkáři otevřeli zámek Janovice. Brzy ho ale čeká rekonstrukce za 300 milionů korun

Číst článek

Hrad trpí skrytými neduhy i vysokým návštěvnickým provozem. Cílem je obnova chátrajících přízemních, suterénních a sklepních prostor Císařského paláce, arkádového přístavku, skalního sklepa a východní části hradního purkrabství, kde bude zřízeno návštěvnické centrum. Renovace čeká také užitkovou zahradu na jižním parkánu a inženýrské sítě.

Karlštejn loni navštívilo téměř 224 tisíc lidí, meziročně zhruba o pět procent méně. Pokles byl podle kastelána Lukáše Kunsta způsobem mnoha vlivy. Turisté podle něj častěji mířili do zahraničí, svou roli sehrálo i počasí. V letních parnech lidé raději tráví volný čas u vody a při plískanicích zůstávají doma.

Gotický hrad Karlštejn založil Karel IV. v roce 1348. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v České republiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme