Karlův most

Ministerstvo kultury vyzvalo Krajský úřad Plzeňského kraje k tomu, aby tamní památkový odbor přezkoumal způsob rekonstrukce Karlova mostu. Plzeňský krajský úřad udělil hlavnímu městu Praze jako vlastníkovi mostu ve svém prvním rozhodnutí pokutu v rekordní výši tří a čtvrt milionu korun, Praha se odvolala, ministerstvo kultury ji vyslyšelo a Plzni vrátila k přezkoumání své rozhodnutí znovu. V prosinci památkáři z Plzně rozhodli, že Praha za chybnou opravu národní kulturní památky dostane pokutu ve výši 950 tisíc korun. Ale i proti tomuto rozhodnutí se zástupci pražského magistrátu odvolali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most | Foto: Tomáš Adamec

Oprava jeho mostovky a kamenného zábradlí je už od hotová a od listopadu také zkolaudována, ale emoce budila stejně tak v roce 2009, jako v tomto končícím roce 2010.

Karlův most, který je pod ochranou UNESCO si prohlédli také členové kontrolní mise organizace na ochranu světového kulturního dědictví, kteří Prahu navštívili letos v lednu. Své postřehy k rekonstrukci na základě předpisů UNESCO nemohli nikomu sdělovat a odtajnili je až na svém letním zasedání v Brazílii.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Karlově mostě referovala Michaela Vetešková

Vyslovili politování nad tím, jak most ze začátku opravy právě kvůli výměně kamenů utrpěl.

Z tohoto setkání UNESCO ale také vyplynulo, že Průhonický park bude, stejně jako Lednicko valtický areál, zapsán na Seznam kulturních a přírodních památek UNESCO.

Česko na tuto zprávu čekalo skoro dvacet let, protože od roku 1992 nebylo jasné, jestli je Průhonický park součásti pražské památkové rezervace. I o této události vás Český rozhlas informoval jako první.

„Samozřejmě jsem v určité eufórii, že jsme se dostali do výběrového klubu nejvýznamnějších světových památek, ale z hlediska naší práce to neznamená nějakou radikální změnu,“ reagoval na zprávu ředitel Botanického ústavu Akademie věc České republiky Jan Kirchner.

ZPĚT NA ROK V KULTUŘE

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme