Odcizená Maova kaligrafie se našla přestřižená. Svitek byl na výstavu příliš dlouhý

Svitek s kaligrafií vytvořenou bývalým čínským komunistickým vůdcem Mao Ce-tungem, jehož hodnota je odhadována na miliony dolarů, byl nalezen přestřižený napůl poté, co ho zloději minulý měsíc ukradli z domova sběratele umění v Hongkongu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na hongkongskou policii.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hodnota svitku s kaligrafií vytvořenou Mao Ce-tungem se odhaduje na 300 milionů dolarů | Foto: China Police Public Relations | Zdroj: Reuters

Zloději ukradené dílo prodali za zlomek jeho hodnoty. Podle hongkongské policie byl 2,8metrový svitek přestřižen proto, že byl na vystavení příliš dlouhý. Hongkongský list South China Morning Post napsal, že svitek přestřihl kupec, který ho získal od zlodějů za pouhých 65 dolarů a dospěl k přesvědčení, že se jedná o padělek.

Nahlédněte do Notre-Dame. Pařížská katedrála a další památky nabízejí virtuální prohlídku

Číst článek

Svitek obsahuje poezii ručně psanou zakladatelem Čínské lidové republiky Mao Ce-tungem. Dílo, jehož hodnotu majitel odhaduje na 300 milionů dolarů, bylo ukradeno 10. září, když se tři muži vloupali do domova známého sběratele známek a revolucionářského umění Fu Čchun-siaa.

Ten při loupeži přišel také o staré známky, měděné mince a další Maova kaligrafická díla. Fu, který byl údajně v době zločinu v pevninské Číně, uvedl, že přišel o cennosti v celkové hodnotě asi 645 milionů dolarů. Jeden z podezřelých lupičů byl zadržen, další dva jsou na útěku.

Policisté svitek našli, když koncem září zatkli devětačtyřicetiletého muže, kterého podezírají z překupnictví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme