Kultura a drahá energie? ‚Budeme méně svítit a s investicemi počkáme‘

Méně rozsvícených světel a také méně nových představení. Tak nejspíš bude vypadat od podzimu nová kulturní sezona v celém Česku. Stejně jako ostatní organizace, musí umělci šetřit. I když situaci v kultuře ještě komplikuje fakt, že financování je už podle provozovatelů delší dobu na hraně udržitelnosti. S vysokými náklady na energie jim možná proto chtějí pomoc jejich zřizovatelé.

Praha - Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prázdný divadelní sál

Musíme se rozhodnout, která představení budeme dělat a která světla vypneme, komentuje současnou situaci Národního divadla v Brně jeho ředitel Martin Glaser. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle pražské radní pro kulturu Hany Třeštíkové (PRAHA SOBĚ) teď jednají o rozpočtu na příští období a rozhodovat o něm budou v září.

„Reflektujeme inflaci a snažíme se našim příspěvkovým organizacím rozpočet navýšit nejenom o tu inflaci, ale i o něco navíc,“ podle Třeštíkové sledují největší nárůst cen energií u Městské knihovny v Praze.

„Ta má velmi širokou síť poboček, kde je samozřejmě nutné svítit a topit. Podobně jsou na tom další příspěvkové organizace, které mají třeba také víc budov. Třeba Galerie hlavního města Prahy či Muzeum hlavního města Prahy. V neposlední řadě je to také například Hudební divadlo v Karlíně, které má velkou budovu.“

Galerie hlavního města Prahy bude v posledním čtvrtletí pracovat s částkou 25 milionů korun. Nadále bude pokračovat v úsporných opatřeních, která nastavila na začátku koronavirové pandemie. Znovu také podle mluvčí galerie Michaely Vrchotové vyhodnotí, jestli je možné více ušetřit například na vytápění.

„Trvání některých výstavních projektů bylo prodlouženo. To znamená, že bylo posunuto jejich zahájení. Neredukoval se tedy výstavní program, ale dovolilo nám to nastavit úsporné hospodaření.“

Dražší lístky do divadla? Možná příští rok

Vysoká inflace a zdražování energií zasáhla i Městská divadla pražská. Ta podle jejich ředitele Daniela Přibyla šetřila hlavně v období koronavirové pandemie.

„Po covidu nemáme, kde bychom šetřili. Hlavně se potřebujeme v tržbách vrátit tam, kde jsme byli před covidem. Zrušili jsme třeba jednu velkou premiéru a nahradili ji menší. To byly úspory v řádu statisíců.“

Průměrné vstupné do Městských divadel pražských stojí kolem tří set korun. Lístky do konce roku zatím zdražovat nebudou.

„Snažíme se to vydržet za každou cenu, aspoň do konce roku, abychom v už tak těžké situaci tu veřejnou kulturní službu, kvůli které jsme zřizováni, vlastně nemuseli zdražovat.“ 

Stáhnout topení a zhasnout světla

Musíme se rozhodnout, která představení budeme dělat a která světla vypneme, komentuje současnou situaci Národního divadla v Brně jeho ředitel Martin Glaser.

„My jsme už před prázdninami diskutovali o tom, kolik světel budeme rozsvěcovat třeba v hledištích našich divadel a v těch slavnostních foyer. Nebo jestli stáhneme topení. Nicméně my jsme řadu těch úsporných opatření dělali už dávno předtím, protože rozpočty v kultuře byly vždy velmi napjaté. Nám nesmírně narostly i provozní náklady, které souvisí s výrobou nových inscenací," popisuje Glaser, který s týmem dostal od zřizovatele finanční pomoc na provoz ve výši čtyři a půl milionu korun. Lístky pro návštěvníky zatím zdražovat neplánují. Naopak pražské Národní divadlo zdražovat od nové sezony bude.

Více si za lístky zaplatí návštěvníci koncertů brněnské filharmonie. V nové sezóně počítají podle mluvčí Kateřiny Konečné také s příspěvkem téměř půl druhého miliónu korun. 

„Filharmonie Brno má na letošní rok schválený rozpočet ve výši 142 milionů korun. My se samozřejmě budeme snažit šetřit tam, kde to půjde. Nabízí se energie. Budeme se snažit, abychom nepřesáhli příliš stanovený rozpočet, což bude při rostoucí ceně náročné. Musíme ale zajistit standard, jak posluchačům, tak našemu orchestru."

Filharmonici tak budou hlavně šetřit na velkých investičních nákupech.

Čtyřikrát vyšší ceny za energie

Moravskoslezské divadlo v Ostravě plánuje v nové sezóně uvést celkem sedmnáct nových představení. Podle mluvčí Šárky Swiderové se jim ale zvýšily výdaje za elektřinu a plyn čtyřikrát.

„My si velmi považujeme toho, že o nás město Ostrava stále pečuje. Příspěvky se výrazně nekrátily a hospodaříme se sumou zhruba 300 miliónů korun ročně. Na druhou stranu, letos po nich žádný příspěvek navíc chtít nebudeme a budeme hledat úspory u sebe.“ 

Počet inscenací zatím neomezili. Už od května ale prodávají o několik korun dražší vstupenky na zářijová představení.

Martin Hrnčíř, Adéla Burešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme