Program na pomoc umělcům COVID kultura pokračuje až do 30. září, žádostí je za 86 milionů korun

Příjem žádostí o dotace z programu COVID kultura je prodloužený do 30. září, původně měl skončit v pátek. Ministerstvo průmyslu a obchodu, kterého ho spolu s ministerstvem kultury připravilo, v něm zatím eviduje žádosti za zhruba 86 milionů korun, celkem je vyčleněno 900 milionů korun. Ministerstva zároveň chystají druhou výzvu, kterou by se měl rozšířit okruh žadatelů, novinářům to řekla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncert '68 k 50. výročí okupace země vojsky Varšavské smlouvy

O dotaci mohou žádat podnikatelé, kteří mají jako svou hlavní činnost pořádání či zajištění kulturních projektů, individuální umělci, dále také pořadatelé filmových, hudebních či výtvarných festivalů a přehlídek, hudební kluby, galerie, muzea nebo divadla. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Pořadatelé kulturních akcí v programu COVID kultura od jeho spuštění 18. srpna podali 96 žádostí. Dalších 122 žádostí je rozpracovaných. „Žadatelé je dosud nepodali zpravidla proto, že řeší potřebné dokumenty, které je třeba nahrát jako přílohy,“ uvedla Filipová. První žádosti by mělo podle ní ministerstvo průmyslu a obchodu začít proplácet koncem tohoto týdne. Zájemci o dotaci se musejí registrovat v informačním systému ministerstva průmyslu a obchodu. Mohou zde mimo jiné sledovat stav své žádosti.

Kulturní publicistka Štefanová: Nejistota je zničující, osud nové sezony je ve hvězdách

Číst článek

Program má kompenzovat organizátorům kulturních akcí výdaje, které vznikly od 1. října loňského roku do letošního 17. května ve spojitosti s projekty, které se měly uskutečnit od 10. března do 31. srpna. V přímé souvislosti s vládními opatřeními musely být ale zrušeny nebo přesunuty. Mezi uznatelné výdaje patří ty, které byly vynaloženy marně a není možné je využít na jinou akci. Neuskutečněnou akcí se podle podmínek rozumí taková, která byla zrušena bez náhrady v daném kalendářním roce.

O dotaci mohou žádat podnikatelé, kteří mají jako svou hlavní činnost pořádání či zajištění kulturních projektů, individuální umělci, dále také pořadatelé filmových, hudebních či výtvarných festivalů a přehlídek, hudební kluby, galerie, muzea nebo divadla. Nesměli však přerušit provozování živnosti ani jim nesměla být živnost pozastavena. Nesmějí mít také prodlevu v platbě závazků vybraným institucím splatných do 10. března. Například filmoví distributoři si stěžují, že jsou z programu vyloučeni, a žádají nápravu.

Připravovaná druhá výzva by podle dřívějšího vyjádření koordinátora inovační strategie ČR Robina Čumpelíka mohla sloužit také pro organizátory veletrhů, výstav nebo kongresů. Podle aktuální studie společnosti Economic Impact spotřeba, tedy útraty účastníků a za účastníky kongresového, veletržního a eventového průmyslu, může letos kvůli koronavirové krizi klesnout o více než 71 procent, propad může být přes 100 miliard korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme