V pondělí se rozsvítí kulturní instituce. ‚Symbolicky poukazujeme na paralýzu kultury,‘ říká iniciátor

Světelné sloupy jako majáky české kultury se rozsvítí v pondělí 12. října v 19.30 po celé České republice v místech, kde se kultura měla odehrávat, kdyby nebylo opatření proti pandemii. Budou tedy svítit tam, kde by se normálně odehrávaly koncerty, divadelní představení, projekce filmů i vernisáže výstav. Za akcí stojí iniciativa #kulturunezastavíš, která během jarní koronakrize připravila desítky venkovních akcí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní divadlo v Praze | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Slíbily se již připojit Národní divadlo, Národní divadlo Brno, Klicperovo divadlo Hradec Králové, Naivní divadlo Liberec, Jatka78 v Praze, Česká filharmonie nebo UFFO Trutnov, informoval o tom v pátek za organizátory Jiří Sedlák.

Zapojené instituce umístí na střechu či do jiného místa světlo, které bude v pondělní večer od 19.30 svítit do oblak.

PŘEHLEDNĚ: Od pátku zavřené posilovny, od pondělí kina, částečně školy. Jaká omezení začínají platit?

Číst článek

„Připojte se k iniciativě #kulturunezastavíš a vyšlete společně s námi v pondělí do světa jasný světelný signál, že kultura je tu i přes lockdown pořád s námi. Ukažme, kde všude za jiných okolností bavíme své diváky,“ uvedl Rosťa Novák, který se svým souborem Cirk La Putyka podnítil vznik iniciativy #kulturunezastavíš.

„Celá akce není za účelem protestu proti vládním nařízením. Symbolicky poukazujeme na paralýzu kultury, kulturních zařízení, kulturního průmyslu a všech jeho personálních složek,“ doplnil.

S odkazem na rekordní přírůstky nakažených koronavirem v Česku vláda ve čtvrtek zpřísnila opatření proti šíření nákazy. Uzavření restaurací a hospod ve 20.00 a uzavření posiloven a bazénů platí už od pátku, od pondělí 12. října na 14 dní vláda zavře divadla a kina, téměř zruší profesionální i amatérské sportování a přitvrdí také omezení pro nemocnice a úřady.

Školákům se prodlouží podzimní prázdniny, na druhý stupeň základních škol se vrátí výuka na dálku. Bez nových opatření by podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) za dva týdny nemusely stačit kapacity zdravotnictví.

Kompenzace pro podnikatele kabinet zatím oficiálně neohlásil. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) ale pro Radiožurnál nastínil, jak by měly podpůrné programy vypadat a jakých sektorů by se měly týkat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme