Kulturní tipy: návrat České filharmonie, otevření Švandova divadla nebo Mezinárodní den dětí

Na pondělí připadá Mezinárodní den dětí – pro nejmladší generace si tak připravilo program například Muzeum hlavního města Prahy nebo Městská knihovna v Praze. S prvním červnovým dnem se na koncertní pódia vrací Česká filharmonie, která vystoupí v ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Provoz obnovuje také Švandovo divadlo. V programu pokračuje také festival Pražské jaro, tentokrát v Obecním domě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od pondělí začíná opět koncertovat Česká filharmonie | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Den dětí

Pondělí se především nese v duchu Mezinárodního dne dětí. Třeba v Muzeu hlavního města Prahy, v zámeckém areálu Ctěnice ve Vinoři, se koná výstava Devatero řemesel, desátá bída? Řemesla v českých filmových pohádkách. Divadlo Šumperk zase od 16 hodin hraje Čapkovu Dášeňku čili Život štěněte a v Městském divadle Kladno se ve stejný čas můžou děti naučit malovat s výtvarnicí Divadla Lampion Bárou Voldrábovou.

Ovečka a vetřelec Lola

Městská knihovna v Praze v pondělí opět zahajuje program v sálech, i když s omezeními. Od 15.00 si promítá film Ovečka Shaun ve filmu s podtitulem Farmageddon, o dvě hodiny později je na programu dokument o dopadech lidstva na přírodu – Antropocén: Epocha člověka.

Česká filharmonie se vrací

Od pondělí také začíná koncertovat Česká filharmonie. Návštěvníky přivítá ve Dvořákově síni pražského Rudolfina na sérii Letních koncertů. V podání houslisty Jana Mráčka zazní Sukova Serenáda pro smyčcový orchestr Es dur a op. 6 Leoše Janáčka - Idyla pro smyčcový orchestr. Letní koncerty budou mít pravidelné termíny - ve všední dny od půl osmé večer, o víkendech od tří hodin odpoledne. Počet vstupenek uvolněných do prodeje bude reagovat na aktuální epidemiologickou situaci a vládní nařízení, aby byla zajištěna bezpečnost posluchačů i účinkujících.

Švandovo divadlo znovu v provozu

Pražské Švandovo divadlo uvede v pondělí od 19.00 dvě aktovky Václava Havla Protest/Rest. V dialogu dvou rozdílných spisovatelů Vaňka a Staňka hrají Robert Jašków a Tomáš Pavelka.

Kašpar hned dvakrát

Divadelní spolek Kašpar odehraje v pondělí večer hned dvě představení na dvou různých místech – v pražském Divadle V Celetné drsnou komedii Mrzák inishmaanský v režii Jakuba Špalka a v nedaleké Klubovně v Jindřišské ulici pak inscenaci hry Dennise Kellyho Sirotci, která řeší otázku, jestli je dobré do světa plného násilí přivádět další děti.

Když hoří papír

V pondělí večer uvede Činoherní studio Ústí nad Labem inscenaci hry Raye Bradburyho, Kristýny Kosové a Adama Svozila 451 stupňů Fahrenheita. Ta vznikla podle rozhlasové dramatizace Renaty Venclové a Hany Roguljič.

Žítkovské bohyně na Palmovce

V pražském Divadle Pod Palmovkou je na programu inscenace hry Kateřiny Tučkové a Michala Langa Žítkovské bohyně. Nová divadelní adaptace známého českého románu o závisti, pomstě a minulosti, před kterou nelze uniknout, vznikla v režii Michala Langa.

Radní Třeštíková: Ztrátu milionů, o které Praha přišla kvůli odlivu turistů, pocítí celé Česko

Číst článek

Pražské jaro online

Od 20.00 odehraje Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK koncert s dirigentem Tomášem Braunerem. Večer zahájí Meditace Josefa Suka, jejíž vznik je úzce spjat s vypuknutím první světové války. O poznání bezstarostněji působí Serenáda Es dur, kterou Josef Suk napsal v pouhých osmnácti letech. Večer zakončí Zjasněná noc – jedno z nejlepších děl raného období Arnolda Schönberga. Vysílá se živě z pražského Obecního domu. Přímý přenos bude také na stanici Český rozhlas Vltava.

Alta v Invalidovně

Studium Alta v Praze nabízí od 18.00 prezentaci výsledků laboratoře s Nelou H. Kornetovou. Uvidíte sestřih videozáznamů z výstupů laboratoře s online komentářem a rozhovorem s lektorkou. Studio ALTA vzniklo v roce 2008 jako prostor pro tvorbu a uvádění zejména tanečního umění a fyzického divadla. Postupem času se proměnilo a rozrostlo na multikulturní centrum a tvůrčí hub propojující umělce, veřejnost a různorodé komunity. Dnes působí v Invalidovně v Praze-Karlíně.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme