V 75 letech zemřel Ladislav Potměšil. Hrál ve filmu Discopříběh nebo seriálu Zdivočelá země

Ve věku 75 let v pondělí v motolské nemocnici zemřel herec Ladislav Potměšil. Radiožurnálu to potvrdil jeho syn Jan. Potměšil byl dlouhodobě nemocný. Během své téměř šedesátileté kariéry ztvárnil desítky filmových rolí. K těm nejznámějším patří major Maisner v komedii Byl jednou jeden polda či otec Horáček v muzikálu Discopříběh.

Praha (Aktualizováno: 15:00 12. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Potměšil | Foto: Veronika Šimková | Zdroj: ČTK

„Podle přání manžela se poslední rozloučení uskuteční v úzkém kruhu rodinném,“ řekla jeho druhá žena, herečka Jaroslava Brousková.

„Já jsem Láďu obsadil do svého prvního celovečerního filmu, to bylo v roce 1979, který se jmenoval Drsná Planina. Tam měl jednu ze tří hlavních rolí s Jirkou Bartoškou a Ivanem Vyskočilem a myslím si, že zapadl perfektně do toho příběhu,“ vzpomínal v pondělí filmový a televizní režisér Jaroslav Soukup.

„A potom jsem s ním pracoval v průběhu let na dalších filmech jako oba Discopříběhy, hrál mi v Kamarádovi do deště a pak v trilogii bláznivých komedií Byl jednou jeden polda,“ připomněl.

Muž se zaječíma ušima otevře Letní filmovou školu. Zúčastní se jí řada známých tváří

Číst článek

„Láďa uměl nejen hrát dobře psychologické role, ale objevil jsem u něj, že může hrát i bláznivé komedie. Jako major Maisner v tom exceloval. Discopříběh I a II byly také trochu komediální role, ale reálné, major Maisner je úplně jiné herectví. Ale já jsem tušil, že to v něm je, a risknul jsem to. Dodneška se ty komedie každý rok vysílají, i když od vzniku posledního dílu uplynulo už 23 let,“ uvedl Soukup.

„Je mi to strašně líto, Láďu jsem měl moc rád,“ reagoval Rudolf Hrušínský nejmladší, který ve filmech Discopříběh ztvárnil Jirku Horáčka, filmového Potměšilova syna.

‚Vždy stoprocentní výkon‘

Široké uplatnění našel Ladislav Potměšil také v divadle, zahrál si i v řadě televizních sérií. Diváci ho znají například ze seriálů Hospoda, Zdivočelá země, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů či Přístav.

„Pan Potměšil u nás v Divadle Kalich nastudoval v roce 2007 hudební komedii Je úchvatná a o dva roky později s námi rozjížděl fenomén komedie Splašené nůžky, kterou hrajeme dodnes. Dokud mu to zdraví dovolovalo, v obou titulech podával na jevišti vždy stoprocentní, soustředěný výkon, on by to ani jinak neuměl. Byl to totiž nesmírně pečlivý a pokorný herec. A také slušný člověk a veselý kolega. Zejména jeho komediální talent byl jedinečný a nezastupitelný. Myslím, že na české scéně takový druhý chybí,“ řekl majitel Divadla Kalich Michal Kocourek.

Pražský rodák absolvoval v roce 1969 DAMU a získal angažmá v Realistickém (dnes Švandově) divadle, kde působil až do roku 1988.

Poté hrál krátce v divadle S. K. Neumanna (dnes Divadle pod Palmovkou) a v Divadelní společnosti Josefa Dvořáka.

V letech 1993 až 2007 byl členem souboru Divadla na Vinohradech. Byl podruhé ženatý, s herečkou Jaroslavou Brouskovou mají dva syny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme