Legendární vodník a hlas z večerníčku Maxipes Fík. Josef Dvořák slaví 75. narozeniny

Nejznámější představitel českých vodníků, herec Josef Dvořák slaví pětasedmdesátiny. Zeleného mužíčka s mokrým šosem si zahrál v mnoha pohádkách, v seriálu Arabela a také v divadelním muzikálu Divotvorný hrnec. Proslavil se zejména jako komik a obětavý vypravěč mnoha oblíbených večerníčků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec Josef Dvořák | Foto: Fotobanka Profimedia

Večer před natáčením Maxipsa Fíka se Josef Dvořák trochu společensky unavil a myslel si, že bude muset roli odříct.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vodník nebo vypravěč večerníčků Maxipes Fík a Včelí medvídci. Josef Dvořák slaví 75. narozeniny. Jeho kariéru připomněl reportér Jan Herget

„Ráno jsem se probudil a zjistil jsem, že ze mě jde jen horká pára. Vešel jsem do studia, pozdravil jsem a řekl: ‚Dobrý den, přišel jsem se omluvit.' Panu režisérovi Bedřichovi se rozzářila očička: ‚Jé, pane Dvořáku, takhle by mohl mluvit ten pes,'" vzpomínal Dvořák.

Následovaly pak další večerníčky - Bob a Bobek, Byla jedno koťata nebo Včelí medvídci. V polovině sedmdesátých let začal Dvořák také filmovat. Pamatujeme si ho například jako nesmělého automechanika ve snímku Jáchyme, hoď ho do stroje. Následovaly komedie Buldoci a třešně nebo Černí baroni.

Nejvíc příležitostí dala ale Josefu Dvořákovi televize. Uváděl zábavné pořady, klauniádu pro děti si užil v Malém televizním kabaretu a zazářil v seriálech Nemocnice na kraji města, Cirkus Humberto, Návštěvníci a hlavně Rozpaky kuchaře Svatopluka, kde hrál hlavní postavu.

Seriál byl výjimečný tím, že diváci ve studiu i doma mohli v některých okamžicích ovlivnit děj. Hlasovali, jak se má Sváťa Kuřátko zachovat. V posledních letech se objevil třeba v seriálu Doktoři z Počátků.

Herec Josef Dvořák | Foto: Khalil Baalbaki

Svou divadelní kariéru začínal Dvořák v Kladivadle. Od začátku sedmdesátých let působil v Semaforu, kde upoutal třeba ve zhudebněné Erbenově Kytici. V devadesátých letech z tohoto angažmá odešel a založil si vlastní divadelní společnost. Hry, které uvádí, mu dávají velký prostor k improvizaci.

„Furt mě to baví proto, že to má možnost malinko hru pootočit, malinko se na ni podívat jinak. A když vás něco napadne, hned to v představení použít. To mě baví velikánsky," řekl Dvořák.

Asi nejoblíbenějším Dvořákovým představením je komedie S Pydlou v zádech. Od roku 1981, kdy měla v Semaforu premiéru, ji hrál už víc než tisíckrát.

 

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme