Da Vinciho kresba medvědí hlavy má nového majitele. V londýnské aukci zaplatil 266 milionů korun

Kresba medvědí hlavy vytvořená renesančním umělcem Leonardem da Vincim se ve čtvrtek v Londýně prodala za téměř devět milionů liber (266 milionů korun). Stala se tak suverénně nejdražším předmětem v dražbě aukční síně Christie's, kde se prodávaly mimo jiné vzácné starožitnosti nebo rukopisné poznámky fyzika Isaaca Newtona ze 17. století. Ty nový majitel získal za 1,7 milionu liber (51 milionů korun).

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzácná kresba medvědí hlavy od italského renesančního umělce Leonarda da Vinciho se v londýnské aukční síň Christie's vydražila za 266 milionů korun | Zdroj: Christie's

Da Vinciho kresba medvědí hlavy olůvkem na papíře je velká jen sedm krát sedm centimetrů a byla jedním z mála podobných děl renesančního mistra, která se dosud nacházela v soukromých rukou.

Dílo staré přes 500 let dříve patřilo britskému malíři a sběrateli Thomasi Lawrenceovi a v roce 1860 se na aukci Christie's prodalo za 2,5 libry. Nyní jeho cena dosáhla 8,857 milionu liber, což je zatím nejvyšší cena zaplacená za da Vinciho kresbu.

„Byl jsem si jistý, že vysoká kvalita a vzácnost tohoto díla přiláká zájemce z celého světa a povede k výjimečnému výsledku,“ uvedl Stijn Alsteens, šéf oddělení starých mistrů aukční síně. Podle něj se rovněž jedná o jednu z posledních kreseb tohoto umělce, která se objevila na trhu.

V Londýně jde do dražby da Vinciho kresba medvědí hlavy. Její cena by mohla být až 360 milionů korun

Číst článek

Aukční síň odhadovala, že cena kresby by mohla dosáhnout osmi až 12 milionů liber (240 až 360 milionů korun), prodejní cena ale za odhadem nakonec mírně zaostala. Jediný zájemce nabídl 7,5 milionu liber, konečná cena včetně aukční přirážky pak byla ještě o 1,3 milionu liber vyšší. Dosud bylo nejdražší da Vinciho kresbou dílo Jezdec a kůň, které se v roce 2001 prodalo za 8,1 milionu liber.

Ceny da Vinciho kreseb jsou však jen zlomkem v porovnání s cenami jeho obrazů. Jeho malba Salvator Mundi (Spasitel světa) drží absolutní rekord vůbec nejdražšího obrazu světa - v roce 2017 se vydražila za více než 450 milionů dolarů (9,8 miliardy Kč). Získal ji saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán.

Odhadní cenu stanovenou na 600 000 až 900 000 liber (18 až 27 milionů korun) ve čtvrteční aukci naopak výrazně překonaly poznámky Isaaca Newtona k jeho stěžejnímu dílu Philosophiae naturalis principia mathematica. Jeden a půl stránky rukopisu v latině, který se vztahuje k jedné z nejdůležitějších knih moderní vědy, nakonec získal nový majitel za 1 702 500 liber.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme