Spojení klasické detektivky a dřevního způsobu natáčení. Léto s Sherlockem uzavře rozhlasová hra vysílaná živě

Takhle se naposledy hry dělaly před 70 lety. Nenechte si ujít jedinečnou adaptaci Bruce-Partingtonových dokumentů. Vysíláme živě i na YouTube nebo Facebooku.

Doporučujeme Baker Street 221B Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příběhy o Holmesovi psal Doyle dlouhých 40 let (1887–1927). Poslechněte si jeden z jeho nejoblíbenějších | Zdroj: Český rozhlas

Pro milovníky rozhlasových her přichystala stanice Dvojka mimořádnou exkluzivitu. Léto s Sherlockem se rozhodla uzavřít nově natočeným holmesovským příběhem, jehož inscenace vznikne jako v pionýrských časech rozhlasu – odvysíláním v přímém přenosu. 

Takto se rozhlasová hra u nás naposledy vysílala v roce 1948. Retro spojení snad nejklasičtější detektivky a dřevního způsobu natáčení se zdá velmi inspirativní. A to nejen kvůli blízkosti časů zrodu, ale především obdobným potenciálem hravosti a nadhledu. Poslouchejte/sledujte živě v neděli 17. září 2017 od 20:00. 

Retro rekvizity 

„V přímém přenosu vytvoříme ve vinohradském Studiu 2 s pomocí ruchařů i přítomných diváků ulice Londýna, byt v Baker Street i restauraci, kde se Sherlock schází s doktorem Watsonem. Při odhalování vraha budeme přelézat zdi, rozbíjet okna i páčit pokladny,“ slibuje režisér inscenace Vít Vencl. 

Sherlock Holmes ve státních službách


Účinkují: Jan Hájek, Pavel Batěk, Marika Procházková, Lukáš Příkazký, Jana Boučková, Tomáš Pavelka, Ladislav Hampl, Jiří Hána a Hanuš Bor
Napsal: Arthur Conan Doyle
Přeložila: Eva Kondrysová
Dramatizace: Martin Velíšek
Dramaturgie: Kateřina Rathouská
Režie: Vít Vencl
Premiéra 17. 9. 2017 od 20:00 živě.

„Všechno vytvoříme ve studiu jako v první polovině minulého století. Ve studiu se objeví dřevěné schody i dveře, které skřípaly v Českém rozhlase před desítkami let. Přivezeme písek i štěrk, abychom mohli být u každého kroku našich detektivů. Smyčcové kvarteto, posazené po boku herců, bude doprovázet jejich pátrání živou hudbou.“ 

Kritéria pro výběr povídky byla jasná: měl by to být dosud nerealizovaný příběh a měl by dát dostatek příležitostí ke zvukovému vyprávění. Volba padla na povídku Bruce-Partingtonovy dokumenty (The Adventure of the Bruce-Partington Plans). 

Je až s podivem, že dosud ušla zájmu rozhlasových tvůrců. Mezi lety 1965 a 1988 byla totiž několikrát adaptována pro TV a film a v roce 1994 se samozřejmě stala součástí kompletního zpracování příběhů slavného detektiva neméně věhlasnou BBC. Český rozhlas svou adaptaci Doylovy povídky uvede pod názvem Sherlock Holmes ve státních službách. 

Bruce-Partingtonovy dokumenty

Povídka vyšla časopisecky v roce 1908. Během první světové války ji Doyle zařadil do knihy Poslední poklona Sherlocka Holmese (1917), zřejmě i díky jejímu vlasteneckému podtextu. Později ji zahrnul i do seznamu svých nejoblíbenějších povídek.

Live stream na Facebooku i YouTube 

Děj se odehrává se v roce 1895 a Holmes v ní skutečně řeší zakázku z těch nejvyšších míst. Tu mu zprostředkuje jeho bratr Mycroft Holmes. Doyle ho v příběhu pátrání po ukradených plánech ponorky přivedl na scénu počtvrté a naposledy. Vystupuje zde také detektiv Lestrade. 

Naopak z kánonu holmesovských postav v původní povídce chybí paní Hudsonová. Dovolili jsme se zpronevěřit originálu a do domu na Baker Street jsme ji vrátili. Po odvysílání bude videozáznam hry dostupný na YouTube kanálu Dvojky.

Martin Velíšek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme