Lid versus Oscaři. Z padesátky hodnocených filmů na ČSFD klasiky bodují, oceněné novinky propadají

Jak se hodnocení americké filmové akademie liší od názoru českých filmových fanoušků? Díla, která na oscarových ceremoniálech získala ocenění za nejlepší film, se někdy na Česko-slovenské filmové databázi neumístila ani mezi třemi stovkami nejoblíbenějších filmů.

Praha

Foto: Lucy Nicholsonová, Reuters

Nejvyšší oscarové ocenění se s názory amatérských recenzentů na Česko-slovenské filmové databázi (ČSFD) shoduje v období posledních padesáti let jen desetkrát - a v posledním desetiletí vůbec.

Rozdíly v názorech amerických akademiků a diváků se přitom v posledních letech zvětšují. Tři z posledních čtyř oscarových filmů - Tvář vody, Moonlight a Birdman - se na ČSFD nedostaly ani mezi tři stovky nejlepších filmů roku a získaly hodnocení kolem 65 procent. Loňský rozdíl mezi hodnocením oceněného dramatu Tvář vody a nejpopulárnějšího filmu roku na ČSFD, koláží krátkých snímků Bratři Lumiérové, byl vůbec největší - 29 procentních bodů.

Data vychází ze specifického výběru žebříčků na ČSFD. Zařazeny jsou všechny filmy včetně dokumentárních. Najetím nebo ťuknutím na konkrétní rok se v grafu zobrazí informace o příslušných filmech.

Hodnocení akademiků se s tím lidovým nejvíce shoduje u filmů ze sedmdesátých let. Čtyři filmy z té doby sklízejí i nejkladnější divácká hodnocení: Kmotr a jeho pokračování, Podraz a Přelet nad kukaččím hnízdem. V první desítce za daný rok na ČSFD ale skončila většina oceněných filmů.

Ukazuje to jednak, že až na výjimky - jako je Zamilovaný Shakespare za rok 1998, ve kterém přišel do kin i film Stevena Spielberga Zachraňte vojína Ryana - byla americká Akademie filmového umění a věd schopná vybrat filmy, které se shodují s diváckým vkusem a zároveň jsou do jisté míry nadčasové.

Filmová ocenění samozřejmě také zpětně ovlivňují názory soudobých i budoucích diváků, neplatí to ale vždy. Například v roce 1981 získalo Oscara za nejlepší film britské sportovní drama Ohnivé vozy, dnes známé především díky taktéž oscarové titulní skladbě. Nejvyšší hodnocení na ČSFD za daný rok ale tehdy získal dobrodružný film Dobyvatelé ztracené archy, dodnes reprízovaný v televizích.

Americká filmová akademie měla původně v plánu letos udělovat i „cenu za nejlepší populární film“. Po vlně kritiky z řad filmových recenzentů i fanoušků a kvůli obavám o to, co způsobí dělení filmů na běžné a populární, ale akademici od návrhu ustoupili. Letos tak v kategorii nejlepší film soutěží jak divácké hity jako Bohemian Rhapsody a Black Panther, tak kritiky oceňovaná dramata jako Roma.

Sledujte předávání Oscarů on-line na serveru iROZHLAS.cz.

Michal Zlatkovský