Vítězem Audioknihy roku 2020 je román Šikmý kostel. Cenu za mimořádný přínos dostal Lábus

Absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2020 se stal román Karin Lednické Šikmý kostel, příběh vesnice, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí. Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova získal Jiří Lábus. Nejvíce ocenění, celkem sedm, v jednotlivých kategoriích získalo nakladatelství OneHotBook. Asociace vydavatelů audioknih ve čtvrtek ve Vrtbovské zahradě na Malé Straně vyhlásila nejlepší audioknihy již poosmé.

Praha (Aktualizováno: 21:55 20. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V klání o nejlepší audioknihu za rok 2020 se utkalo 94 přihlášených titulů od 22 vydavatelů v celkem deseti kategoriích. Porota na knize Šikmý kostel ocenila zásadní režijní přínos v práci s tempem, intonacemi a modulací hereckého hlasu, který přispívá k mnoha silným okamžikům nejen ve stěžejních dramatických situacích knihy, ale i při jednoduchém literárním líčení jarní vycházky, denní dřiny v hospodě nebo na šachtě.

Lábus dostal cenu od Asociace vydavatelů audioknih. Namluvil i Harryho Pottera nebo Bajky a nebajky

Číst článek

Vilma Cibulková svůj přístup k textu proměnila v první místo v kategorii Nejlepší interpretka.

Jiří Lábus je po Jiřím Dvořákovi, Martinu Stránském, Janu Jiráňovi, Haně Maciuchové, Zdeňkovi Svěrákovi a Josefovi Somrovi sedmým laureátem ocenění za mimořádný přínos. Stejně jako v minulých letech se i letos uskutečnilo internetové hlasování veřejnosti, která mohla vybírat ze všech přihlášených audioknih.

Nejvíce hlasů získala audiokniha Šlachta – Třicet let pod přísahou v provedení Davida Prachaře, Josefa Klímy, Jiřího Šafránka a Ivany Jirešové. „U této ceny došlo ke vzácné shodě, kdy posluchači dali nejvíce hlasů titulu, který byl zároveň nejprodávanější audioknihou loňského roku,“ podotkla předsedkyně představenstva Asociace vydavatelů audioknih Kateřina Konopásková.

Ceny Audiokniha roku 2020 | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prvenství v dalších kategoriích patří herci Janu Potměšilovi v kategorii Nejlepší interpret za mimořádné načtení hry Růže pro Algernon. V kategorii Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba zvítězil klasický titul Egypťan Sinuhet v podání Lukáše Hlavici; v kategorii Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba dosáhl prvenství román Margaret Atwoodové Svědectví v provedení herců Taťjany Medvecké, Veroniky Khek Kubařové, Evy Josefíkové a Martina Myšičky.

Audiokniha pro děti

Scénář Jiřího Havelky Vlastníci kromě filmu a divadelního představení funguje i jako audiokniha a získal první místo v jedné z nejnáročnějších kategorií Nejlepší audiokniha – dramatizace.

Češi loni nakupovali opět víc audioknih. Nejprodávanější je dílo Klímy se Šlachtou

Číst článek

V kategorii Nejlepší audiokniha pro děti a mládež uspěl titul Petra Stančíka H2Oa tajná vodní mise v humorném podání Jiřího Lábuse; ocenění Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie získala Anatomie strachu autorů Brit Jensenové a Jiřího Slavičínského.

V kategorii Nejlepší design vyhrála audiokniha Vražda potřebuje reklamu a v kategorii Nejlepší zvukový design titul Pohřešovaná dokumentaristy Petra Hátleho.

Audioknižní trh v České republice loni vykázal meziroční nárůst o zhruba 12,4 procenta a udržel si tak stoupající tendenci. Kvůli uzavření kamenných obchodů v důsledku pandemie klesl o více než 12 procent prodej fyzických nosičů, vzrostla ale digitální distribuce audioknih.

Asociace vydavatelů audioknih ve své zprávě uvedla, že celkem se loni prodalo audioknih a mluveného slova za více než 230 milionů korun.

Ceny Audiokniha roku 2020 | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme