V Británii se draží první erotický román napsaný v angličtině. Vypráví příběh nevěstky Fanny Hillové

První erotický román napsaný v angličtině jde v úterý v aukční síni Hansons do dražby. Dílo spisovatele Johna Clelanda z 18. století vypráví příběh nevěstky Fanny Hillové. Kvůli ději bylo šíření knihy v historii mnohokrát zakázané.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dílo spisovatele Johna Clelanda z 18. století vypráví příběh nevěstky Fanny Hillové. (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons CC0 1.0 Universal | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Román se skládá ze dvou dlouhých dopisů, ve kterých Fanny vypráví, jak ve 14 letech musela odejít do Londýna a živila se jako prostitutka. Příběhu se od šedesátých let dostalo několika filmových zpracování.

Přehled unikátních dražeb v uplynulém roce: Whiskey dražší než královský Rolls-Royce?

Číst článek

Přestože autor John Cleland v knize nepoužívá žádné obscénní výrazy, už první vydání v roce 1748 vzbudilo pobouření.

„Text je plný metafor a opisů. A to vlastně samotnému sexuálnímu napětí pomáhá,“ vysvětlil pro BBC profesor literatury Hal Gladfelder.

Smyšlené paměti Fanny Hillové se tak i přes odpor úřady posílaly do tisku znovu. V úterý dražené vydání knihy je sice až z roku 1880, zato obsahuje taky výstřižek z novin, který popisuje zabavení 20 tisíc výtisků policií. Aukční síň Hansons odhaduje prodejní cenu na v přepočtu něco přes 1000 korun a to především proto, že je kniha ohmataná a rozpadlá.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme