Božena Němcová se narodila před dvěma sty lety. Česko si ji připomene nejen kulturními akcemi

Čtvrtého února 1820 se narodila největší česká spisovatelka devatenáctého století Božena Němcová. Každý určitě zná její nejslavnější knihu Babička. Příběh o Barunce, Viktorce a malebném venkově na Starém bělidle ale zdaleka není to jediné, co spisovatelka ve svém životě napsala.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Božena Němcová | Foto: Wikimedia Commons

Božena Němcová žila čtyřicet jedna let. Za tu dobu napsala romány, pohádky, venkovské povídky, básně. Na motivy jejích pohádek vzniklo několik desítek oblíbených filmových a televizních adaptací. Mezi nejznámější patří Tři oříšky pro popelku, Princ Bajaja nebo Anděl Páně.

Přehrát

00:00 / 00:00

200 let od narození slavné české spisovatelky Boženy Němcové

Spisovatelčin život se ale nenesl v poklidné tvůrčí náladě. V sedmnácti letech se vdala za Josefa Němce, který byl dvakrát tak starší než ona. Měli spolu tři syny a dceru. Talentovaná žena s bystrým kouzlem osobnosti prudkého manžela zastiňovala. Přátelila se například s Františkem Palackým nebo Karlem Havlíčkem Borovským.

O svém komplikovaném manželství spisovatelka psala. Příkladem může být dopis z roku 1861 adresovaný pokrokovému mecenáši Vojtěchu Náprstkovi. „Když jsem z Prahy odjela, byla jsem odhodlána, nikdy víc k mému muži že se nevrátím. Neboť jsem ten poslední měsíc od něho tolik zakusila, a nejen já, ale i děti, že to nebylo už k snešení,“ psala Němcová.

Navzdory neklidnému životu nepřestávala tvořit. Její neznámější román Babička vznikl v Praze po náhlé smrti syna Hynka, kterému bylo pouze patnáct let.

Božena Němcová jako spisovatelka školákům moc neříká. Školy raději učí o jejím životě

Číst článek

Božena Němcová ale nejen psala, ale i ráda poslouchala, co se povídá mezi lidmi. Podle lidových vyprávění napsala svazek Národních báchorek a pověstí. Jednou z nich je třeba Princezna se zlatou hvězdou, kterou na konci padesátých let minulého století zfilmoval režisér Martin Frič.

Spisovatelka zemřela v lednu v roce 1862. Jejího pohřbu se tehdy zúčastnily tisíce lidí.

Dvousté výročí narození jedné z našich nejvýznamnějších ženských osobností v Česku připomenou výstavy, vědecké konference, ale také třeba speciální pamětní mince České národní banky.

U příležitosti výročí narození Boženy Němcové bude celý únor Český rozhlas Dvojka připomínat její tvorbu výběrem z jejích pohádek, ale také netradiční českou fantasy, kde se skutečný osud Němcové mísí s fikcí.

Jan Bílek, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme