Češi ho příliš neznají, v zahraničí však český spisovatel sbíral jednu cenu za druhou

V pražské Ville Pellé je od tohoto týdne výstava Miroslava Šaška – u nás téměř neznámého, ve světě však proslaveného ilustrátora. V šedesátých až sedmdesátých letech vytvořil řadu obrázkových knížek pro děti o světových metropolích. Jeho takzvané „bilderbuchy“ byste našli v mnoha knihovnách světa, přesto měl v Česku první velkou výstavu až před třemi lety a ani dnes se o něm příliš nemluví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha This is Britain od Miroslava Šaška. | Foto: Duncan Hull (CC BY 2.0) | Zdroj: Flickr.com

„Miroslav Šašek byl malý chlapík, v té době z východní Evropy, který se ocitl v emigraci v roce 1948. Byl jeden z nejslavnějších československých emigrantů těch let, protože kreslil a psal pro děti,“ říká Radiožurnálu kurátor výstavy ve Ville Pellé výtvarník a nakladatel Juraj Horváth.

Propracovaných detailů si v knihách všímají i děti, které se na výstavu Miroslava Šaška přišly podívat. „Jde tam porovnávat vývoj času, protože vzadu v té knížce je, co se změnilo od té doby, co to nakreslil,“ řekla jedna z mladých čtenářek pro Radiožurnál.

Svět dětské literatury objevil až po událostech v roce 1948, kdy musel emigrovat nejdříve do Mnichova. „To bylo centrum české emigrace. Lidi se tam mohli velice rychle chytit základních potřeb. Šašek tam i chvíli zůstal, protože pracoval v rádiu Svobodná Evropa, kde dělal moderátora a později i herce. Pracoval tam až do roku 1957. První dětský průvodce byl o Paříži,“ vysvětlil Radiožurnálu Horváth.

Za knihou To je Paříž následovali další, které vždy začínaly slovy This is (To je – pozn. redakce). „Už v tom roce 1959 stihl udělat Londýn a pak v říjnu 1960 New York. Kromě typicých památek v nich bylo vidět, jak vypadá takový obyčejný pařížský činžák a že takový činžák má domovnici s kočkou, která chodí kupovat bagetu,“ ilustroval pro Radiožurnál Horváth.

Publikace To je Londýn dostala v roce 1959 ocenění deníku New York Times za nejlepší dětskou knihu. A stejně tak o rok později titul To je New York.

Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme