Březnové dvojčíslo, výstavy i nový film. Myšpulín, Bobík, Pinďa a Fifinka slaví 50. narozeniny

Spolu s dětským komiksem Čtyřlístek letos oslaví své výročí i jeho autor, ilustrátor Jaroslav Němeček. Své 75. narozeniny, které budou 20. února, oslaví na plese naplánovaném na 23. února v severočeských Doksech, které se staly předobrazem čtyřlístkovských Třeskoprsk. Výročí 50 let od vzniku komiksu připomene jeho březnové dvojčíslo 664 a 665, květnové výstavy i nový film Velké dobrodružství Čtyřlístku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrátor Jaroslav Němeček, autor Čtyřlístku, slaví 75. narozeniny. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Postavičky kocoura Myšpulína, prasátka Bobíka, zajíčka Pindi a psí slečny Fifinky se letos na začátku dubna opět objeví na filmovém plátně. Na rozdíl od předchozího snímku Čtyřlístek ve službách krále vyráběného pomocí 3D technologie, která se potom převáděla do 2D, budou hlavní hrdinové na filmové plátno přeneseni tradiční kresbou.

Čtyřlístek ve službách krále jde do kin. Kazí ho product placement

Číst článek

Režie filmu se ujal Michal Žabka. „Lidé jsou zvyklí, že takhle vypadá Čtyřlístek. Příběh doprovázejí krásné písničky a všechno je tam nádherné. Taky jsme na tom dělali tři roky," řekl Němeček.

První číslo Čtyřlístku vytvořil Němeček v roce 1969 společně se svou manželkou Lucií na jejich chalupě u Doks na Českolipsku. Náklad 30 tisíc kusů byl rozebrán, a tak pokračovaly dalšími díly. Od sedmého dílu příběhy začala psát Ljuba Štíplová, která zemřela v roce 2009. Po roce 1990 příběhy psali i další spolupracovníci. „Jednou za rok je oslovíme, aby přinesli námět, a z nich vybereme ty nejlepší. Není to jednoduché, člověk bývá unavený, ale musíme to ještě alespoň sto let vydržet,“ prohlásil Němeček.

Dvacetkrát za rok

Čtyřlístek vychází dvacetkrát za rok. Po celou dobu existence komiksu se lidé Němečka opakovaně ptají, kterou ze čtyř postav má nejraději. „Jsou to naše děti, takže nemůžeme říkat, že je někdo chytřejší, ale mají trochu naše charaktery. Podívejte se, komu jsem podobný. Myslím že Myšpulínovi? Ne, já jsem přece Bobík,“ konstatoval.

Z pohledu knihkupce patří souborná vydání Čtyřlístku i v současnosti k bestsellerům. V jeho úspěchu hraje podle Jana Kanzelsbergera mladšího roli fakt, že oslovuje nejen generace dnešních rodičů, kteří jej sami znají z dětství, ale zároveň se pořád líbí dětem samotným.

Láska ke špenátu, velké svaly a dýmka. Komiksový Pepek námořník slaví 90, začínal ve vedlejší roli

Číst článek

Kreslené postavičky jdou s dobou, takže v novějších příbězích používají třeba notebook nebo video. Před lety dosáhl náklad Čtyřlístku až 220 tisíc kusů, nyní se i v konkurenci zahraničních časopisů pohybuje kolem 50 tisíc výtisků. „To strašně zavazuje, až se toho bojím, jaký dopad moje práce má. Z besed s dětmi mám hezké zážitky a bolavou ruku po autogramiádách,“ podotkl Němeček.

Autor Čtyřlístku má na svém kontě i jiné komiksy, například Čaroděj Huriáš a Rexík. Němeček vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze. „Čtyřlístek je jedna část života, druhou je malba. Byly doby, kdy jsem chtěl být Pablem Piccasem,“ uvedl výtvarník, který si od Čtyřlístku „odpočívá“ tvorbou keramiky. Pro dolnorakouské město Retz vytvořil kašnu a sochu svaté Margarety, spolupracoval také na vytváření replik egyptských hrobek.

Unikátnost Čtyřlístku spočívá v tom, že od roku 1969 oslovuje již několikátou čtenářskou generaci. „Strašně to letí, v roce 2000 jsme si s manželkou říkali, zda už nejsme moc staří, ale Čtyřlístek je nesmrtelný,“ dodal Němeček.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme