První vydání Harryho Pottera se vydražilo za dva miliony korun. Obsahovalo překlepy a hůlku navíc

V přepočtu za více než dva miliony korun se v londýnské aukční síni Bonhams vydražilo vzácné první vydání populární knihy Harry Potter a Kámen mudrců od J. K. Rowlingové. První díl série o kouzelnickém učni obsahuje řadu chyb a překlepů, například i v samotném názvu románu na zadní straně knihy. Jak píše server Independent, v této podobě vyšlo pouhých 500 kusů.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z prvních kopií knihy Harry Potter a Kámen mudrců se dražila v aukční síni v Londýně | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Uvnitř vydání je také uvedeno celé jméno spisovatelky Joanne Rowlingové, které se obvykle zapisuje zkráceně spolu s prostředním jménem Kathleen jako J. K. Rowlingová. Nechybí ani autorčin vlastnoruční podpis.

Zhruba tři stovky z uváděných 500 kopií knihy by údajně měly být v knihovnách. Jiné první vydání Harryho Pottera a Kamene mudrců se už dříve prodalo v aukci v americkém Texasu za 81 250 dolarů, v přepočtu jeden milion 900 tisíc korun.

Server Independent vysvětluje, jak mohou lidé poznat, zda také nejsou vlastníky jednoho z unikátních prvních vydání. Zjistí to například podle toho, že se na straně 53 v seznamu povinných školních pomůcek vyskytuje „1 hůlka“ dvakrát. V pozdějších vydáních je tato chyba už opravena.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme