Spisovatel Jáchym Topol u svého psacího stolu | Michaela Danelová, Český rozhlas

Podívejte se do pracoven spisovatelů:
na stole Jáchyma Topola nechybí
káva, Magor a Načeva

Praha|Daniela Brodcová, Michaela Danelová|

Čtěte celý článek

Píší v rozlehlých místnostech s pohodlnými křesly, za velkými psacími stoly s výhledem do romantické krajiny, ale třeba i v přestavěných spižírnách. Pracovní prostředí spisovatelů obvykle pro jejich čtenáře bývá velkou záhadou. Přitom právě tady literáty navštěvují jejich múzy – za psacími stoly se rodí napínavé zápletky, vznikají milostné peripetie i dobrodružné výpravy.

Pracovny známých autorů jsou také v mnoha ohledech součástí jejich „výrobního tajemství", které před okolním světem raději ukrývají. Serveru iROZHLAS.cz se ale přesto podařilo k některým spisovatelům proniknout a jejich tvůrčí dílny pomocí 360stupňové kamery vyfotit. Podívat se na ně můžete v několikadílném seriálu.

Jako první nabízíme pohled do pracovny básníka, novináře, hudebníka a prozaika Jáchyma Topola. Spisovatel se psaní věnuje v pražské Knihovně Václava Havla, kde také pracuje jako dramaturg – uvádí knihy, organizuje politické debaty a kulturní pořady.

Post from RICOH THETA. - Spherical Image - RICOH THETA

Zaneprázdněný byl i koncem listopadu, kdy ho navštívil iROZHLAS.cz. Spisovatel se právě chystal na diskuzi o knize novináře Marka Švehly Magor a jeho doba, která se ten den konala v literární kavárně v pražské Řetězové ulici. Čas na focení si však dobře naladěný Jáchym Topol udělal.

Celkem nepřekvapivě má spisovatel na pracovním stole notebook, tedy svůj hlavní pracovní nástroj, kávu a množství knih. A to včetně zmiňované publikace Magor a jeho doba, která popisuje underground v Československu a osobnost Ivana Martina Jirouse.

Zátiší Topolova pracoviště doplňuje i deska Průvan v hlavě zpěvačky Moniky Načevy, ve které umělkyně zhudebnila básně Sylvy Fischerové. Dříve ale Načeva spolupracovala právě s Jáchymem Topolem. Spisovatel napsal texty k mnoha jejím hudebním variacím a společně vydali několik úspěšných alb.

Mnoho času ale tento rok Topol trávil i mimo pracovnu, například na diskuzích a autorských čteních. Po osmileté pauze letos vydal knihu Citlivý člověk, která se u literárních kritiků setkala s velmi vřelým přijetím. Autor za ni a svou další tvorbu v říjnu dokonce získal Státní cenu za literaturu.

  • V dalších dílech fotografického seriálu nabídneme například pohled do pracovny spisovatele Michala Viewegha nebo do tvůrčího zázemí ilustrátora a autora komiksů Pavla Čecha.
  • Celkem iROZHLAS.cz v rámci projektu oslovil 25 spisovatelů a spisovatelek, někteří odmítli a někteří místo focení 360stupňovou kamerou zaslali vlastní fotografie svých pracovišť. Jejich příspěvky uvidíte v jednom z příštích dílů seriálu.

|Filip Jandourek |Zprávy z domova

Unikátní 360° pohled do útrob Státní opery. Takhle už ji neuvidíte, změní ji rekonstrukce

Po půlročním zdržení v pondělí večer symbolicky začala dvouletá rekonstrukce Státní opery v Praze. V budově z 19. století dělníci vymění elektroinstalace, rozvody vody a topení. Opravy se dočká fasáda i interiéry, zázemí pro umělce, jevištní technologie i hlediště. Nová sedadla pak budou osazená dotykovými displeji pro titulky v různých jazycích.

|Kristina Roháčková |Regiony

OBRAZEM: Winternitzova vila na Smíchově unikátním 360° pohledem. Podívejte se

UVNITŘ FOTO A VIDEA. Na pražském Smíchově se v pátek veřejnosti zpřístupnily prostory Winternitzovy vily. Dům rodině postavil ve 30. letech světoznámý architekt Adolf Loos, původní majitelé v ní ale nakonec strávili jenom devět let. Přes půl století pak vila sloužila jako mateřská škola. Běžně se do ní návštěvníci nepodívají, protože ji současný majitel, pravnuk Josefa Winternitze David Cysař, pronajímá.