Foglarův žižkovský byt se bude opravovat, vznikne v něm rezidence pro autory komiksů

Byt Jaroslava Foglara na pražském Žižkově čeká rekonstrukce. Dva pokoje a malá kuchyňka, kde bydlel muž zvaný Jestřáb od konce sedmdesátých let, se promění v rezidenční sídlo pro spisovatele a tvůrce komiksů z celého světa. První autoři by v něm mohli bydlet už letos na podzim.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byt v sedmém patře činžovního domu nedaleko Olšanských hřbitovů využíval Jaroslav Foglar asi dvacet let, než v roce 1999 zemřel.

Podívejte se, kde vznikají díla známých spisovatelů. Pracují v kuchyni, na záchodě i na balkoně

Číst článek

I když z těchto dvou pokojů členové Foglarovy nadace za posledních dvacet let odvezli asi sto beden cenných textů a zápisků, pořád jsou tu k vidění Foglarovy knihy ze soukromé knihovny, osobní poznámky napsané dokonce na dveřích a malé papírky, obrazy a plakáty rozvěšené po zdech.

Je tu i Foglarův šatník včetně košile, klobouku a tenisek. Foglarova skautská nadace chystá expozici a na veřejnost by se měly v nejbližší době dostat i nová vydání Foglarových knih a deníků, které budou k přečtení vůbec poprvé.

„Dlouho jsme přemýšleli, co s bytem Jaroslava Foglara dál a nakonec jsme si řekli, že nejlépe tu foglarovskou myšlenku a poselství jeho díla ponese, když ten byt přeměníme na spisovatelskou rezidenci. Takže od letošního podzimu se v měsíčních turnusech budu v bytě střídat spisovatelé z celého světa na programu spisovatelských rezidencí pro autory literatury pro děti a mládež, který pořádáme s Českým literárním centrem a Mezinárodním výborem pro dětskou knihu,“ popsal plány ve vysílání Radiožurnálu Tomáš Šídlo ze Skautské nadace Jaroslava Foglara.

Ondřej Bambas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme