Dědeček se Žabkovou vydali knížku veršů pro děti. Říkánky provádí desítkami českých měst

Spisovatel, písničkář a básník Jiří Dědeček napsal knížku veršů pro děti, kterou nazval podle jedné z říkánek Pravil párek okurce. Verše zařadil do pěti desítek českých měst a vesnic a vtipnými obrázky je doplnila Aneta Žabková. Knížka vychází těchto dnech v rodinném nakladatelství Jiřího Dědečka a Terezy Brdečkové Limonádový Joe.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pro děti jsem začal psát až po čtyřicítce, předtím jsem neměl odstup,“ říká Jiří Dědeček | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas Plus

Knížka Pravil párek okurce je pokračováním série říkanek pro děti i dospělé Šli červotoči do houslí, Uleželé želé a Huňatá čuňata z dílny tvůrčí dvojice Jiřího Dědečka a oceňované animátorky a ilustrátorky Anety Žabkové. Sbírka říkanek přináší čtenářům dávku laskavého absurdního humoru ve slovech i obrazech. Odkazuje na komické situace, které prožívají lidé, zvířata, věci či samotná města v různých místech po České republice s malou odbočkou do Itálie.

V Nymburce se tak setkávají již zmínění párek s okurkou, v Havlíčkově Brodě zase posílá dívka chlapce k vodě, v Dřevci se zase střetávají dva pěvci a děti z Humpolce byly zase třeba ve školce.

Povídání o pejskovi a kočičce nebo Krysař v arabštině. Egyptští bohemisté překládají českou beletrii

Číst článek

„Chtěl jsem napsat básničky o městech, mám rád zadání. Tak jsem si to takhle zadal a pak jsem skloňoval a rýmoval jména měst a městeček: ‚Nové Strašecí – tam jsou nad věcí, v Náměšti – po dešti. V Dubí, narostly mi zuby, žádné zuby, ale kly, doktoři mě vypekli a tak dále...,‘“ popsal genezi vzniku svých neobvyklých rýmovaček Jiří Dědeček.

Ten má v nedávné době za sebou i úspěšnou spolupráci s Petrem Niklem na třech dětských knížkách a z poloviny 90. let je znám jako autor dětských veršů pro časopis Mateřídouška.

Jeho cílem tehdy bylo napsat co nejvíc žertíčků a poskládat z nich knížku pro své dnes již dospělé dcery, nechával se tehdy inspirovat i jejich žvatláním.

„Pro děti jsem začal psát až po čtyřicítce, předtím jsem neměl odstup. V hlavě se mi navíc začala hromadit spousta představ, žertů a rýmů a jiných hovadin, které byly pro dospělé nepoužitelné,“ uvedl Dědeček.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme