Rowlingová představila novou dětskou knihu Ickabog. Kapitoly zdarma publikuje na internetu

Joanne Rowlingová se do paměti čtenářů neodmyslitelně zapsala ságou o mladém čaroději Harrym Potterovi, který se společně se svými přáteli postavil zlu. A její fanoušci už roky netrpělivě vyhlíží jakoukoliv zprávu, která by naznačovala příchod její nové knihy na trh. Nyní se dočkali.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. K. Rowlingová, kterou proslavila série o čarodějnickém učni Harrym Potterovi

J. K. Rowlingová, kterou proslavila série o čarodějnickém učni Harrym Potterovi | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

Rowlingová představila novou dětskou knihu nazvanou Ickabog. Čtenáři by ji ale na pultech knihkupectví hledali marně. Autorka ji totiž po částech zveřejňuje zdarma na stejnojmenném webu.

V Británii vydražili knihu o Harrym Potterovi za necelý milion korun. Majitel ji pořídil původně za libru

Číst článek

Jednotlivé kapitoly nové knihy zveřejňuje každý den. Ve středu zveřejnila první dvě. S poslední kapitolou seznámí veřejnost 10. července.

Ickabog je o první kniha Rowlingové pro děti, která není spojená s Harrym Potterem. Zároveň to ale není žádná novotina. Spisovatelka text napsala před deseti lety pro své děti. Nyní ho oprášila a dala k dispozici i ostatní drobotině, která se potýká s omezením pohybu při karanténě.

Rowlingová představila dětem krále Freda Nebojácného, panovníka země Cornucopie, a pětiletého Berta Zářivého. Příběh je o pravdě a zneužívání moci. Autorka ale opět pracuje s pověstmi a monstry. A Ickabog je jedno z monster, o kterých Rowlingová píše. Jde o příšeru, která pojídá děti.

Knižně v listopadu

Rowlingová chtěla příběh vydat již dříve. Původně zamýšlela knihu publikovat poté, co v roce 2007 vyšel sedmý a poslední díl Harryho Pottera, tedy Relikvie smrti. Rozhodla se ale nakonec pro publikační pauzu a rukopis si schovala na později.

Na svých webových stránkách uvedla, že knihu Ickabog vlastně vnímala jako příběh pro své děti, který jim četla před spaním. Pak prý rukopis uložila v podkroví. Před několika dny prý ale dětem navrhla, že by ji z podkroví přinesla, a ony, dnes už teenageři, nadšeně souhlasily.

Rowlingová příběh označuje za politickou pohádku. Upozorňuje ale, že ho napsala už před deseti lety, takže čtenáři by v té knize neměli hledat reakce a odpovědi na současnou situaci.

Na pultech obchodů by se kniha měla objevit v listopadu. A Ickabog na webu Rowlingové provází i jedna výzva. Autorka uspořádala soutěž pro malé ilustrátory. Požádala děti, aby samy navrhly ilustrace a ty nejpovedenější by měly vyjít jako součást tištěného vydání. K soutěži uvedla, že kreativita, vynalézavost a snaha jsou nedůležitějšími věcmi – není podle ní vždy potřeba hledat technické dovednosti.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme