Před 130 lety se narodil Karel Čapek. Předpověděl hrozbu nacismu i obavy z umělé inteligence

Spisovatel, novinář, nadšený zahrádkář, pátečník nebo cestovatel. Všechny tyto přívlastky patří Karlu Čapkovi, který se narodil právě před 130 lety. Texty mladšího ze slavných bratrů se kromě knižních vydání dočkaly mnoha jiných ztvárnění. Vedle divadelních a filmových lze najít i řadu rozhlasových úprav, a to nejen her, ale i povídek nebo cestopisů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Čapek | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Slavné drama RUR bylo v roce 1934 prvním Čapkovým dílem, které rozhlas zpracoval. Drama, které dalo světu slovo robot, je přitom o tři roky starší než samotný rozhlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek Josefa Kaňky o Karlu Čapkovi

Obavy z nekontrolovatelného pokroku a umělé inteligence jsou po sto letech mnohem aktuálnější a skutečnější.

Nebylo to naposledy, co Čapek předpovídal společenský vývoj.

Ve hře Bílá nemoc a titulu Válka s mloky popsal autor hrozbu nacismu pár let před začátkem druhé světové války, té se sám autor nedožil.

Koncem třicátých let spisovateli chodily stovky výhrůžných anonymních dopisů, ve kterých ho lidé označovali za viníka mnichovské dohody. Ta pro spisovatele znamenala osobní tragédii. Čapek se k tomuto nařčení vyjádřil mimo jiné ve svých prózách.

Karel Čapek zemřel v Praze 25. prosince 1938 na zápal plic, bylo mu 48 let. Jeho zdravotní potíže čeští historici často spojují se zmíněnou vlnou nenávisti, které musel čelit.

Josef Kaňka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme