Když píšou hřiby svůj vlastní zpravodaj. Nová imaginativní kniha Myko provází světem hub

Chcete si přečíst rozhovory s houbami, nechat se okouzlit jejich poezií nebo se dozvědět, jakou mají houby mytologii? To vše nabízí další počin nakladatelství Baobab. V knížce Myko vystudovaný biotechnolog a spisovatel Jiří Dvořák nechává hravou, imaginativní formou vyprávět o svém původu, vývoji i životě ve všech možných formách samotné houby.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nápad na knížku, ve které houby píší svůj vlastní časopis s různými zpravodajskými rubrikami, se podle autora rodil postupně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolu s nakladateli jsme nechtěli vytvořit strohý atlas hub pro děti, ale originální sondu do pozoruhodného světa této samostatné říše, říká Jiří Dvořák

„Spolu s nakladateli jsme nechtěli vytvořit strohý atlas hub pro děti, ale originální sondu do pozoruhodného světa této samostatné říše. Přijít na správnou formu byl první a důležitý krok,“ přibližuje Dvořák pro pořad Mozaika na stanici Vltava.

Nejprve jsem si nastudoval celou problematiku, protože ze školy jsem toho sám o houbách už moc nevěděl. Obklopil jsem se proto spoustou mykologické literatury, a když se mi to všechno podařilo naskládat do hlavy, tak přišel nápad pojmout knížku jako zpravodaj, který píší samy houby,“ doplňuje.

V knížce tak o dějinách hub rozpráví třeba významný historik, docent Emil Hřib, o tom, jak houby získávají své názvy a co se z nich dá vyčíst, zase doktor Ludvík Lišák.

Jiří Dvořák: Kompletní zpravodaj ze světa hub | Zdroj: Baobab

Ve speciální rubrice mykomytologie pak houby osvětlují svůj vlastní pohled na to, odkud přišly a co světu přinesly. Čtenářům přibližují i svou roli ve vědě a medicíně, včetně revolučního objevu penicilinu.

Houby ale také nabízí návod na to, jak si vypěstovat vlastní kombuchu, jak si společně s nimi malovat, nebo se zúčastnit klání o titul miss houba.

Vyprávění hub o jejich pestrém a rafinovaném životě dokreslují ilustrace Daniely Olejníkové. I díky nim sbírá Myko vavříny na domácím i mezinárodním poli.

Porota mezinárodního veletrhu dětské knihy v Boloni udělila tomuto houbovému zpravodaji“ prestižní ocenění Bologna Ragazzi Award, jako nejlepší knihu pro děti a mládež ji letos ocenila i porota tuzemské Magnesie Litery.

Markéta Kaňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme