SOUTĚŽ: Nenatočený film Bohemia. Vyhrajte první román režiséra Jana Svěráka

Ivan Šustil má rodinu, dvě děti a je sukničkář. Natočil dva nadějné snímky a teď mu starší britská producentka nabízí udělat jeden v angličtině. Tak začíná román Bohemia, ve kterém se režisér Jan Svěrák nechal inspirovat vlastním životem. O knihu si můžete tento týden zahrát v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.

Knižní soutěž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Literární prvotina režiséra Jana Svěráka Bohemia. | Foto: Lukáš Řezník | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Psát beletrii je mnohem svobodnější než psát scénáře,“ přiznal Svěrák v rozhovoru pro Radiožurnál. „Realizace je mnohem snažší. Nemusíte shánět peníze, přemlouvat někoho, aby v tom hrál, a pak se dívat, že to nehraje, jak byste chtěl. V knize mi všichni hrajou bezvadně.“

Román nese podtitul Nenatočený film. Jeho první verze z roku 2003 totiž měla původně být předlohou k budoucímu snímku.

„Tehdy z toho sešlo. Teď jsem to vzal, protože mi toho příběhu bylo líto, a přepsal to z jiného úhlu pohledu. Použil jsem strukturu a příběh třicátníka a podíval se na to očima padesátníka. To mě moc bavilo,“ přiznává režisér.

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

„Je to hodně podobné mému příběhu, proto jsem si dovolil to napsat tak dlouhý, protože o tom vím hodně,“ dodává s tím, že si ve fikci dovolil udělat, na co v životě neměl odvahu. Jeho hrdina se pustí do natáčení filmu, do kterého by sám nešel. 

Do role svého alter ega Ivana Šustila chtěl Svěrák původně obsadit Kryštofa Hádka, který hrál v jeho válečném dramatu Tmavomodrý svět. Nakonec se herec stal alespoň kmotrem románu během jeho křtu.

Bohemia ale není úplnou knižní prvotinou Jana Svěráka. V roce 2010 vydal vyprávění pro děti s názvem Kuky se vrací, které se stalo předlohou pro jeho pozdější filmovou adaptaci.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 románů Bohemia, napište nám až do tohoto pátku 14. února do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:

Jak se jmenuje film, za který získal Jan Svěrák v roce 1989 studentského Oscara?

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.

red, lvb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme