SOUTĚŽ: Cesta na konec noci. Vyhrajte nový překlad přelomového románu moderní literatury

Prvotina francouzského spisovatele Louise Ferdinanda Célina, ve které líčí hrůzy války, cesty po Africe i praxi lékaře na městské periferii, se po 85 letech dočkala nového českého překladu. Spolu s tím se vydala z hlubin noci až na její konec. Dostala totiž také nový název.

Knižní soutěž Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha Cesta na konec noci | Zdroj: Atlantis

„Á! Tak oni zas chtějí vyrukovat s Cestou. Vyvedlo mě to z míry. Za čtrnáct let se toho událo... Nebýt v úzkých, nemuset si vydělávat na živobytí, řeknu vám hned, zatrhl bych to. Nepustil bych ani řádek,“ píše Céline v předmluvě k vydání knihy z roku 1949.

Jeho knižní prvotina, přelomová svým bezprostředním jazykem a bohatou obrazností, vyšla v českém překladu pouhý rok od publikace v originále. Jaroslav Zaorálek jí tehdy dal jméno Cesta do hlubin noci.

Překladatelka Anna Kareninová nyní, více než 80 let od prvního vydání, vede román jiným směrem. Pod názvem Cesta na konec noci vrací do vyprávění Célinovu charakteristickou melodičnost jazyka, úsečnost i často nedokončenou promluvu „rozhněvaného intelektuála“, která v jeho následujících dílech ještě nabírala na intenzitě.

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

Nový název přitom ještě více odpovídá francouzskému originálu – i vlastnímu přání autora, který v korespondenci trval na tom, že v knize sám po takové cestě jde doslova „na konec noci“.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 románů Cesta na konec noci, napište nám až do tohoto pátku, 11. ledna, do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku: 

Na kterou proslulou francouzskou literární cenu kniha aspirovala, byť nakonec neuspěla?

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme