SOUTĚŽ: Co bude, až krizi zvládneme? Publicista Zakaria přináší Deset lekcí pro postpandemický svět

Světoznámý americký politolog, spisovatel a publicista Fareed Zakaria se ve své nové knize snaží nahlédnout za horizont událostí spojených se současnou koronavirovou krizí. V deseti kapitolách se zamýšlí nad podobou světa po pandemii a upozorňuje čtenáře, že by bylo naivní očekávat návrat do stavu, na jaký jsme byli zvyklí před ní. O Deset lekcí pro postpandemický svět si můžete tento týden zahrát v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.

Knižní soutěž Svět Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha Deset lekcí pro postpandemický svět | Zdroj: Nakladatelství Prostor

„Klidně se může stát, že tohle virové smítko způsobí lidstvu největší hospodářské, politické i společenské škody od druhé světové války,“ komentuje Zakaria šokující rychlost šíření covidu-19 po celém světě a jeho ohromující následky.  

Moderátor CNN a autor bestsellerů se ve své analýze vyhýbá bitvám o respirátory a lockdowny i katastrofickým scénářům. Problematiku pandemie sleduje z více úhlů, mimo jiné i z pohledu ekonomiky a kultury.

Připomíná přitom historické události, které měly na svět podobně zásadní dopad jako současná pandemie. Paradoxně ale nedochází k pesimistickým závěrům – současnou situaci vnímá jako výzvu, u které záleží na každém státu, vládě i jednotlivci, jak se k ní postaví.

OHLASY NA KNIHU

  • Zakaria dokáže vyprávět živým jazykem, užívá výstižné příklady a zároveň se umí ubránit šablonám, servírovaným zprava i zleva. [...] Přečtěte si Deset lekcí. Je to inteligentní, vzdělaný a rozvážný průvodce světem, který se už rodí.“ — Josef Joffe, The New York Times

  • Moderátor CNN a bestsellerový autor přináší výstižný přehled některých nevyhnutelných globálních změn, které budou následovat po současné pandemii. […] Jasný, stručný pohled na současné i budoucí dění nabízí relevantní body k zamyšlení a diskusi.“ — Kirkus Reviews

Zakaria se zamýšlí nad tím, jak by mělo vypadat kvalitní a efektivní vládnutí, varuje před odmítáním rad expertů a před zamořením veřejné i odborné debaty názory namísto faktů. A především zdůrazňuje, jak moc jsou naše životy propojené a jak důležitý je pro nás prostý mezilidský kontakt.

Pandemie podle něj funguje jako svého druhu katalyzátor současných trendů – těch žádoucích (digitalizace, rozvoj počítačové gramotnosti), i těch méně vítaných (prohlubování nerovnosti, izolacionismus a soupeření národních států).

To vše přitom vypráví živým jazykem a uvádí trefné příklady. Brání se přitom šablonovitému vidění světa, k níž mají sklon levice i pravice, a kritikou nešetří ani liberální třídu, „meritokracii“ nejvzdělanějších a dobře situovaných.

„Největším mravním selháním meritokracie je víra, že váš úspěch, vaše vyšší postavení ve společnosti z vás dělá nadřazenou bytost. Alespoň v demokraciích jsou však vrcholným zdrojem autority touhy lidí. Takže si jasně řekněme, že chceme-li úspěšně projít současnou pandemií i krizemi, které nás teprve čekají, musejí lidé expertům naslouchat. Ovšem také experti musejí naslouchat lidem,“ popisuje.

Zvláštní kapitolu představují Spojené státy, které epidemii zpočátku zanedbaly, a dopustily se tak prudkého šíření nemoci, potom ale zasáhly a hospodářské dopady pandemie zmírnily nebývale velkorysou podporou.

„V červnu 2020 přijal Kongres zákony, které v kombinaci s intervencemi Federální rezervní banky uvolnily víc než šest bilionů dolarů – v celkovém objemu je to největší protipandemická intervence na světě a v přepočtu na obyvatele patří k největší,“ uvádí novinář.

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

Zakaria studoval na Yaleově a Harvardově univerzitě, kde získal doktorát z oboru mezinárodních vztahů. Přispíval do časopisů Newsweek a Time a pracoval pro americkou veřejnoprávní televizní společnost PBS. Zabývá se především americkou a mezinárodní politikou.

V současnosti píše sloupky pro list The Washington Post (některé z nich přináší v překladu časopis Respekt), publikuje v časopisu The Atlantic a na stanici CNN uvádí vlastní televizní pořad Fareed Zakaria GPS.

Zakariova nejznámější kniha Postamerický svět byla přeložena do více než 30 jazyků. V češtině vyšly dále také jeho práce Budoucnost svobody: Neliberální demokracie v USA i ve světě a Obrana liberálního vzdělání.

Deset lekcí pro postpandemický svět vyšlo v anglickém originálu v roce 2020. Dosud se dočkala překladu do 23 jazyků. Do češtiny ho pro nakladatelství Prostor převedli Veronika Maxová a Jaroslav Veis.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 knih Deset lekcí pro postpandemický svět, napište nám až do tohoto pátku 16. července do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:

Kolikátá sezona pořadu Fareed Zakaria GPS v současnosti běží na stanici CNN?

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme