SOUTĚŽ: Masaryk pro 21. století. Vyhrajte podepsanou audioknihu Jiný TGM podle Pavla Kosatíka

Obraz státníka se všemi jeho imponujícími vlastnostmi i omyly. Spisovatel a historik Pavel Kosatík ve své knize plasticky vykresluje osobnost prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka pro 21. století. Pro vydavatelství Tympanum ji namluvil herec Pavel Batěk. O audioknihu Jiný TGM si můžete tento týden zahrát v pravidelné knižní soutěži serveru iROZHLAS.cz.

Knižní soutěž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Garrigue Masaryk | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Masaryk jako ideový rváč. Masaryk jako zakladatel státu a generacemi vzhlížený politik. Ale také Masaryk jako tvůrce budoucích břemen pro vzkvétající republiku.

Kniha Jiný TGM od Pavla Kosatíka | Zdroj: Nakladatelství Paseka

Pavel Kosatík v knize Jiný TGM zachycuje komplikovanou osobnost prvního československého prezidenta, jeho myšlenky a filozofii v kontextu doby. Spíše než pomník nebo svatý obrázek ale pomocí méně známých souvislostí splétá dohromady životopis plný života a pochybností.

Podle autora bylo hlavním záměrem knihy dostat se pod vrstvu úcty, kterou k československému prezidentovi většina lidí – i on sám – chová.

„Úcta je málo. Nezaručuje pochopení, sdílení. Tím, že Masaryka uctíváme, před ním vlastně utíkáme. Uklidňujeme si své špatné svědomí, že nejsme schopní dostát lidským nárokům, které on sám kdysi sobě i ostatním Čechům uložil,“ popisuje.

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

Spisovatel a scenárista Pavel Kosatík je autorem monografií o Olze Havlové, Ferdinandu Peroutkovi nebo například Pavlu Tigridovi. Podílel se také na řadě televizních a filmových scénářů, naposledy k historickému dramatu Jakuba Červenky Hovory s TGM.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 podepsaných audioknih Jiný TGM, napište nám až do tohoto pátku, 1. března, do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku: 

Jak se jmenuje herec, který se zhostil role Tomáše Garrigua Masaryka ve snímku Hovory s TGM?

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech. 

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme