SOUTĚŽ: Krejčí z Osvětimi. Vyhrajte knižní vzpomínky Čechoslováka, který oblékl americké prezidenty

Jako jediný ze své rodiny přežil holokaust. Za oceánem pak po válce prožil svůj americký sen. Jeho zakázkové krejčovství dnes platí za jeden z nejvyhledávanějších podniků mezi politiky a celebritami, kteří chtějí svým oblečením zapůsobit. Martin Greenfield ve své knize Krejčí z Osvětimi popisuje, jak se k profesi dostal i jak vzdálená byla představa podobně spokojeného života v nacistickém koncentračním táboře.

Tento článek je více než rok starý.

Knižní soutěž Pavlovo / New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha Krejčí z Osvětimi od Martina Greenfielda

Kniha Krejčí z Osvětimi od Martina Greenfielda | Zdroj: iROZHLAS.cz

Maxmilianu Grünfeldovi bylo čtrnáct let, když ho nacisté spolu s rodiči, dvěma sestrami, bratrem a prarodiči zavlekli do Osvětimi. Židovský mladík z podkarpatské vesničky Pavlovo nakonec ze své rodiny přežil jako jediný – díky své drzosti, náhodě i otci, který trval na tom, aby se v táboře rozdělili.

Překonal pochod smrti i pobyt v Buchenwaldu. A to všechno ještě dříve, než se stal dospělým. Tato krutá životní kapitola měla ale naštěstí pro kluka z Československa dobré pokračování. Když už si totiž začal po válce v táboře pro migranty myslet, že je na světě úplně sám, přišel mu dopis od příbuzných z Ameriky, kde dostal příležitost začít znovu jako Martin Greenfield.

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

Začal jako poslíček a postupem let vybudoval podle svých slov nejslavnější a nejúspěšnější zakázkové krejčovství v zemi. Oblékal hollywoodské hvězdy, politiky i některé americké prezidenty. Jednomu se dokonce pokoušel radit v zahraniční politice tím, že mu do vnitřních kapes saka strkal vzkazy.

Vzpomínková kniha Krejčí z Osvětimi vyšla ve Spojených státech v roce 2014. Martinu Greenfieldovi je dnes 90 let. V jeho newyorské firmě Martin Greenfield Clothiers s ním pracují i jeho synové Jay a Tod.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 memoárů Krejčí z Osvětimi, napište nám až do tohoto pátku 12. dubna do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku: 

Ve které zemi dnes najdeme rodnou vesnici Martina Greenfielda Pavlovo?

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech. 

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme