SOUTĚŽ: O kořenech genocidy a zločinů proti lidskosti. Vyhrajte oceňovanou knihu Návrat do Lvova

Šest let stará publikace, která silně rezonuje s aktuální situací na Ukrajině. Britský spisovatel a specialista na mezinárodní právo Philippe Sands se v ní vydává po stopách dvou židovských právníků, mužů s osobní zkušeností s pronásledováním, kteří jako první definovali pojmy zločiny proti lidskosti a genocida a zasadili se o jejich začlenění do obžaloby v norimberském procesu. O Návrat do Lvova hrajeme v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.

KNIŽNÍ SOUTĚŽ Lvov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha vypráví o kořenech genocidy a zločinů proti lidskosti

Kniha vypráví o kořenech genocidy a zločinů proti lidskosti | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: Český rozhlas

Aniž by o sobě věděli, Hersch Lauterpacht a Rafael Lemkin studovali na téže univerzitě u stejných profesorů ve Lvově. S městem, jehož název se snadno měnil v závislosti na historickém okamžiku a předávkách politické moci v pohraničních oblastech východní Evropy, jsou spojeni ale i další hrdinové Sandsovy knihy: nacistický právník Hans Frank – jeden z odpovědných za holokaust milionů Poláků a Židů – a Sandsův židovský dědeček Leon Buchholz – lvovský rodák, který přišel o rodinu v táborech smrti.

Spisovatel Phillipe Sands | Foto: Antonio Zazueta Olmos | Zdroj: Nakladatelství Prostor

Knižní Návrat do Lvova rekonstruuje osobní a intelektuální genezi právníků Lauterpachta a Lemkina. To Lauterpacht přišel s myšlenkou začlenit do norimberského statutu „zločiny proti lidskosti“ a označit těmito třemi slovy vraždu čtyř milionů Židů a Poláků na polském území.

Sands přibližuje, jak tváří v tvář zvěrstvům hitlerovského Německa vznikal ojedinělý právní koncept, a líčí přípravu a průběh norimberského procesu. Právník s bohatými zkušenostmi z případů týkajících se masového vraždění přitom odvádí důkladnou detektivní práci a složitosti práva vysvětluje se spádem a napětím thrilleru.

Stejně jako v jeho předchozím díle Sands propojuje velké dějiny s konkrétními lidskými osudy a vrací jména a tváře konkrétním obětem – i jejich katům.

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

Kniha je totiž zároveň i rodinnou kronikou a připomínkou životního příběhu Sandsova dědečka, který manévroval Evropou ve stínu nacistického vraždění. Odhaluje osobní i historická tajemství se zanícením archeologa a nadšením cestovatele, ale především s precizností šokovaného pozorovatele nevyslovitelných a těžko pochopitelných hrůz.

„Napínavý příběh tří rodin a jejich vědomých i netušených vazeb je současně historií etnických napětí předválečné Evropy, holokaustu, norimberských procesů a snahy zabránit tomu, aby se nejhorší zločiny 20. století mohly opakovat,“ přibližuje Návrat do Lvova anglista a překladatel knihy Martin Pokorný.

Vyhrajte knihu Návrat do Lvova | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: Český rozhlas

Philippe Sands vyučuje právo na University College London a zároveň je činný jako právní zástupce před mezinárodními soudními dvory. Profesní zájem spojený s osobní historií potomka obětí holokaustu ho přivedly k pátrání, v němž se velká historie proplétá s individuálními osudy. Výsledkem jsou bestsellery Krysí stezka a Návrat do Lvova (oba v češtině vydalo nakladatelství Prostor), který byl vyznamenán Cenou Baillieho Gifforda za vynikající dílo literatury faktu.

Sands je také spoluautorem dokumentu What Our Fathers Did. A Nazi Legacy, v němž synové nacistických důstojníků odhalují, jak se vyrovnávají s krutými činy svých otců. Pravidelně přispívá do deníků The Guardian, Financial Times a The New York Times a působí jako komentátor pro stanice BBC a CNN.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 knih Návrat do Lvova, napište nám až do tohoto pátku 30. září do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:

Ve kterém roce začal norimberský proces?

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme