SOUTĚŽ: Olga. Vyhrajte nový román od autora předlohy k oscarovému Předčítači

Téměř celé století německé historie a v jejím popředí osudová láska Olgy, chudého sirotka, a Herberta, syna venkovského statkáře, který toužít dobýt svět. O nový román autora mezinárodního bestselleru Předčítač hrajeme tento týden v knižní soutěži.

Knižní soutěž Pomořany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha Bernharda Schlinka Olga | Zdroj: iROZHLAS.cz

Když zemřeli rodiče Olgy Rinkeové, odvezla ji s sebou babička na venkov do Slezska. Devatenácté století se chýlilo ke konci, a tak se od dívky očekávalo, že bude pracovat. Jenže ona se zajímala o svět, ráda četla a toužila po kariéře učitelky.

S Herbertem Schröderem, synem místního statkáře a majitele cukrovaru a pivovaru, nemohli být odlišnější, a přesto se navzdory rodinám, postavení a vlastním názorům do sebe zamilovali. Jejich láska přečkala intriky Herbertovy sestry i dlouhé měsíce odcizení. Tragickou se pro ně stala až Herbertova ambice prozkoumat ve jménu německé říše všechny kouty světa.

Spisovatel Bernhard Schlink ve své knižní novince podobně jako v bestselleru Předčítač zkoumá, jak minulost dokáže ovlivnit další život protagonistů jeho vyprávění. Opět přitom nabízí rozdílné pohledy zástupců dvou generací. Příběh totiž nezachycuje očima titulní hrdinky, ale mladíka jménem Ferdinand, pro jehož rodinu už postarší Olga pracuje jako švadlena.

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

Ferdinand tlumočí Olžiny vzpomínky tak, jak mu je tolikrát popisovala. Překlene přitom existenci německé říše, třetí říše i Spolkové republiky Německo, měnící se hranice i nálady veřejnosti a dotkne se témat, jako je německé velikášství nebo ženská emancipace. V poslední části knihy pak odhalí ta nejskrytější tajemství pomocí Olžiných osobních dopisů, které objeví v jednom antikvariátu.

Přestože román Olga objímá tak rozsáhlé časové období, čte se velmi snadno. Čtenář s ním navíc nestráví moc času — už po dvou set stránkách se bude muset s příběhem Olgy Rinkeové rozloučit.  

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 románů Olga, napište nám až do tohoto pátku 22. března do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku: 

Která herečka ztvárnila hlavní roli ve filmové adaptaci románu Předčítač?

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech. 

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme