SOUTĚŽ: Pandořina skříňka. Vyhrajte průvodce po zásadních psychologických experimentech 20. století

Můžeme v někom vyvolat falešnou vzpomínku? Jak pokusy na zvířatech zpochybnily do té doby vysoce ceněný pojem svobodné vůle? A co se stane, když se v krizové situaci nenajde ve skupině žádná autorita, která by na sebe vzala zodpovědnost? Právě těmito otázkami se zabývají psychologické výzkumy, které představuje Pandořina skříňka. O publikaci si můžete tento týden zahrát v pravidelné knižní soutěži serveru iROZHLAS.cz.

Knižní soutěž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha Pandořina skříňka | Foto: Lukáš Řezník | Zdroj: iROZHLAS.cz

V publikaci Pandořina skříňka se spisovatelka a psycholožka Lauren Slaterová zabývá desítkou vybraných psychologických experimentů. Převypravuje příběhy, které za nimi stojí, přibližuje, nakolik se pojí s osudy svých autorů i jejich „pokusných králíků“, některé se pokouší zopakovat. A v závěru se ptá, jaký mají výsledky jednotlivých pokusů význam pro současnost.

Volí si přitom experimenty, které podle ní „odvážně vyslovují ty nejsmělejší otázky“, jako například to, kým jsme, co z nás dělá lidi, co znamená být morální a svobodný i zda jsme skutečně strůjci svých životů. 

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

„Naše životy se neskládají z dat, výpočtů a vývodů; jsou to příběhy — námi vstřebávané, opětovně skládané, nově přepisované. Nejlépe integrujeme to, co je vyprávěno jako příběh. A tak doufám, že některé z těchto experimentů, přeložené do vyprávění, budou čtenáři bližší a srozumitelnější,“ píše Slaterová v úvodu své knihy.

V rámci svých textů, které mají skoro až reportážní styl, kontaktuje účastníky studií i známé slavných vědců. Dějiny psychologie se tak stávají souborem napínavých příběhů, které zachycují, čeho všeho je člověk schopen.

Kniha Pandořina skříňka, která se podle překladatele Jana Koska pohybuje na pomezí esejistiky, vědy a beletrie, vychází v češtině už podruhé, poprvé to bylo v roce 2008. V angličtině se objevila na pultech knihkupectví už v roce 2004. Inspirovala mimo jiné také divadelní dramatizaci.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 knih Pandořina skříňka, napište nám až do tohoto pátku 6. září do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:

Který známý sociopsychologický experiment se v roce 2015 stal předlohou pro dokumentární drama režiséra Kyla Patricka Alvareze? 

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme