SOUTĚŽ: Pivní království Belgie. Vyhrajte novou podepsanou knihu bývalého rozhlasového zpravodaje

Jednou z věcí, které má Česká republika a Belgie společné, je hrdost na své pivo. Obě země ho považují za národní nápoj a chlubí se jím navenek. V Belgii je ale jeho nabídka mnohem pestřejší, jak ukazuje ve sbírce zápisků z cest po tomto pivním království bývalý zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Filip Nerad. O jeho podepsanou knihu si můžete tento týden zahrát v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.

Knižní soutěž Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha Pivní království Belgie od Filipa Nerada | Foto: Lukáš Řezník | Zdroj: iROZHLAS.cz

V Belgii se vaří téměř dva tisíce různých piv, což z ní dělá jednu z pivně nejrozmanitějších a nejzajímavějších zemí světa. Trapistické pivo, lambic, gueuze, kriek, dubbel nebo tripel jsou jen některé z typických místních pivních stylů.

„Belgie je unikátní třeba tím, že tam jsou regionální pivní styly. To je něco, co u nás neznáme. U nás to všechno převálcoval vyhlášený plzeňský ležák. Každý pivovar, ať už jste v Praze nebo na Slovácku, většinou vaří světlý ležák, tmavé pivo a podobně. To v Belgii není,“ vysvětlil ve vysílání Radiožurnálu autor nové knihy Pivní království Belgie, kdysi rozhlasový zpravodaj v Beneluxu, nyní zahraniční analytik Filip Nerad.

Brusel a jeho okolí je region vyhlášený spontánně kvašenými kyselými pivy. Kousek pod ním v Hanegavsku, to je zase region pivního stylu, kterému se říká saison. Což je takové svrchně kvašené pivo při vysokých teplotách, které má velký říz. Je to velmi dobře pitelné pivo obzvlášť v létě. Ve Flandrech je zase typické červené nebo tmavé flanderské, což je takové nakyslé tmavé pivo.“

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

Jeho cesty po pivní mapě Belgie zavedou čtenáře na více i méně známá místa. Dozví se přitom například to, co spojuje trapistický klášter Orval s Českem, jak souvisí bruselská kanalizace s unikátními spontánně kvašenými pivy nebo kde leží belgický Žatec. To vše doplňuje slovníček základních pojmů a řada fotografií.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 podepsaných publikací Pivní království Belgie, napište nám až do tohoto pátku 3. ledna do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:

Jak se nazývá druh piva, které se vaří v prostorách kláštera a pod dohledem mnichů a peníze z jeho prodeje jdou buďto zpět na potřeby kláštera, nebo na pomoc chudým?

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.

Celý rozhovor s Filipem Neradem nejen o belgickém pivu si můžete pustit níže.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme