SOUTĚŽ: Poslední deník Květy Fialové. Vyhrajte netradiční vzpomínkovou knihu legendární herečky

Pro některé charismatická dáma se zvláštním tajemstvím v očích, pro jiné jízlivá glosátorka, pro další pokorná žena, se kterou se život nemazlil a ona přesto dokázala stárnout s noblesou. Co z toho je pravda? Jaká opravdu byla jedna z nejoblíbenějších českých hereček? Prozrazuje to sbírka deníkových záznamů a rozhovorů, které s Květou Fialovou vedl Josef Kubáník. O knihu si můžete tento týden zahrát v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.

Knižní soutěž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední deník Květy Fialové | Foto: Michal Žák | Zdroj: iROZHLAS.cz

Herec Josef Kubáník prožil v bezprostřední blízkosti Květy Fialové čas od září 2008 až do její smrti o devět let později. Poznal ji, jak říká, „velmi zblízka“ – stali se přáteli i zpovědníky.

„O tom, co nikomu neřekla, co nosila v sobě až do posledních dnů, ale nechtěla si to s sebou odnést na věčnost, bych rád vyprávěl,“ píše Kubáník v předmluvě knihy.

Náhodně se setkali, když ještě studoval gymnázium a toužil být hercem. Když po studiích nastoupil jako člen do Slováckého divadla v Uherském Hradišti, stali se hereckými kolegy. „Narodilo se mezi námi silné přátelství, které pro mě bylo víc než všechny filozofické knihy světa a víc než veškeré herecký školy dohromady. Hodiny a hodiny jsme si povídali. Bez přestání,“ vypráví herec.

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

Fialová ho údajně ponoukala k tomu, aby si přečetl její deníky, které si vedla od 16 let. Při jejich společných setkáních si Kubáník začal nosit diktafon a ptát se na otázky.

„Nápad (s napsáním knihy) přišel až po odchodu paní Fialové. Od 16 let si psala deníky. Poslední léta jejího života už to kvůli těžké nemoci nezvládala a já jsem si řekl, že by možná stálo za to, dovyprávět její život až do konce. Deníky jsem začal psát za ní. Vůbec jsem neměl v plánu, že by z toho vznikla knížka,“ popsal Kubáník ve vysílání Radiožurnálu. Dodal, že impulz sestavit ze všech materiálů knihu pak přišel od dcery Květy Fialové.

Květa Fialová začala svou hereckou kariéru v divadle. Za život vystřídala jeviště v Opavě, Českých Budějovicích i třeba slovenské Martině. Dlouhé roky působila u Jana Wericha v pražském divadle ABC, ke konci života hostovala ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.

Mezi její nejznámější role patří Tornádo Lou ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera. Proslavila se ale také účinkováním v seriálu Hříšní lidé města pražského nebo ve snímku Adéla ještě nevečeřela. Zemřela na konci září 2017 ve věku 88 let.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 knih Poslední deník Květy Fialové, napište nám až do tohoto pátku 6. prosince do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:

Která česká zpěvačka propůjčila Květě Fialové svůj hlas během písní ve filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera?

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme