SOUTĚŽ: Předpovídej počasí. Vyhrajte novou ilustrovanou publikaci o meteorologii

Jaký je rozdíl mezi teplou a studenou frontou? Podle čeho dostávají svá jména tlakové útvary? A jak poznat, že bude pršet, jen podle chování hmyzu nebo ptáků? Na to a mnohé další odpovídá nová kniha Předpovídej počasí. Tento týden si o ni můžete zahrát v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.

Knižní soutěž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha Předpovídej počasí | Zdroj: Nakladatelství Paseka

„Fotbalu a počasí v Česku rozumí každý,“ píše ve slovu úvodem Dagmar Honsová. „Na počasí – fenomén dnešní doby – narazíme totiž všude: v rozhlase, televizi, novinách, internetových portálech a tak dále. Rozhovory s přáteli a známými se točí kolem počasí. Ovlivňuje naše každodenní plány, aktivity a v neposlední řadě i naši psychickou a fyzickou pohodu.“

Meteorologové nejen vyhodnocují data a porovnávají výstupy jednotlivých numerických modelů, na jejichž základě se předpovědi sestavují, ale také předpovědi počasí interpretují tak, aby jí každý uživatel správně porozuměl a mohl ji využít ke svým účelům.

Ukázka z knihy Předpovídej počasí | Zdroj: Nakladatelství Paseka

Přesně k tomu by měla posloužit také barevná publikace, která je společným dílem  Honsové (její jméno můžete znát z různých zpravodajských médií, pro která pravidelně komentuje a vysvětluje předpovědi počasí), Martiny Součkové z Českého hydrometeorologického ústavu a ilustrátorky Marie Štumpfové.

Kromě toho, že objasňuje jednotlivé meteorologické pojmy a termíny, tak dává možnost nahlédnout pod ruce meteorologovi při sestavování každodenní předpovědi počasí.

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

Detailně znázorňuje třeba to, jak vypadá standardní meteorologická stanice, jak fungují meteorologické radary i jakou roli hraje družice v předpovědi počasí.

Ve druhé části knihy najdou čtenáři praktická cvičení ve formě fyzikálních pokusů, které jim osvětlí základní principy a rovnice nejen v atmosféře. Autoři jim poradí třeba to, jak si doma sestavit vlastní psychrometr pro měření vlhkosti vzduchu nebo jak si zasimulovat duhu, blesk a hrom či oblaka.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 knih Předpovídej počasí, napište nám až do tohoto pátku 12. června do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:

Která teplotní stupnice je starší: Fahrenheitova, nebo Celsiova?

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme