SOUTĚŽ: První – statečné – jedinečné. Vyhrajte knihu o Češkách, které zvolily tu méně pohodlnou cestu

Jak se jmenovala naše první pilotka, první lékařka, první kandidátka na prezidentku? A kdo uskutečnil první módní přehlídku v Československu? Nejen na to odpovídá originální publikace, která přibližuje osudy 30 žen, jejichž jména by neměla být zapomenuta. Spojují je, jak název knihy napovídá, jejich vlastnosti. O První – statečné – jedinečné si můžete tento týden zahrát v pravidelné knižní soutěži serveru iROZHLAS.cz.

Knižní soutěž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První - statečné - jedinečné, autor: Jana Renner | Foto: Martin Zajíček | Zdroj: Český rozhlas

„Chtěla jsem knihu, která vyzdvihne Češky a vyzdvihne téma vzorů,“ vysvětluje v rozhovoru pro Radiožurnál autorka Jana Renner, která na knize spolupracovala s ilustrátorkou Silvií Vondřejcovou.

„Původní seznam měl zhruba sto jmen, musely jsme selektovat,“ přiznává autorka. „Začínáme Magdalenou Dobromilou Rettigovou a končíme Martinou Navrátilovou. Chtěly jsme, aby dané ženy měly svou kariéru za sebou, aby jejich život ukazoval nějakou kvalitu a dílo.“

Knihu autorky doplnily křížovkou nebo hravými hádankami. Myslely totiž i na to, že by si ji mohly přečíst děti. „Chtěly jsme napsat knihu pro děti, projekt se nakonec vyvinul pro děti 15 let plus,“ upřesňuje Renner.

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

Speciální encyklopedie vyšla na konci minulého roku k přípomínce stého výročí vyhlášení všeobecného volebního v Československu. Podle autorek je ale věnovaná ženám i mužům bez rozdílu.

„Pohlaví si člověk nevybírá a narodit se jako žena či muž není samo o sobě žádná zásluha. Zásluhou je se životem dobře naložit – v soukromí nebo před zraky veřejnosti,“ uvádějí Renner s Vondřejčkovou s tím, že knihu věnují „všem mimořádným lidem, kteří se nebojí vyčnívat z davu a dělat věci po svém. A přitom jsou schopni si zachovat skromnost a činí tak s vědomou ohleduplností ke svému okolí“.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 publikací První – statečné – jedinečné, napište nám až do tohoto pátku 7. února do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:

Ve kterém roce bylo v Československu vyhlášeno všeobecné volební právo pro ženy?

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.

red, vlk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme