SOUTĚŽ: První – statečné – jedinečné. Vyhrajte knihu o Češkách, které zvolily tu méně pohodlnou cestu

Jak se jmenovala naše první pilotka, první lékařka, první kandidátka na prezidentku? A kdo uskutečnil první módní přehlídku v Československu? Nejen na to odpovídá originální publikace, která přibližuje osudy 30 žen, jejichž jména by neměla být zapomenuta. Spojují je, jak název knihy napovídá, jejich vlastnosti. O První – statečné – jedinečné si můžete tento týden zahrát v pravidelné knižní soutěži serveru iROZHLAS.cz.

Knižní soutěž Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První - statečné - jedinečné, autor: Jana Renner

První - statečné - jedinečné, autor: Jana Renner | Foto: Martin Zajíček | Zdroj: Český rozhlas

„Chtěla jsem knihu, která vyzdvihne Češky a vyzdvihne téma vzorů,“ vysvětluje v rozhovoru pro Radiožurnál autorka Jana Renner, která na knize spolupracovala s ilustrátorkou Silvií Vondřejcovou.

„Původní seznam měl zhruba sto jmen, musely jsme selektovat,“ přiznává autorka. „Začínáme Magdalenou Dobromilou Rettigovou a končíme Martinou Navrátilovou. Chtěly jsme, aby dané ženy měly svou kariéru za sebou, aby jejich život ukazoval nějakou kvalitu a dílo.“

Knihu autorky doplnily křížovkou nebo hravými hádankami. Myslely totiž i na to, že by si ji mohly přečíst děti. „Chtěly jsme napsat knihu pro děti, projekt se nakonec vyvinul pro děti 15 let plus,“ upřesňuje Renner.

Pravidla soutěže

Přečtěte si Obecná pravidla soutěže o knihy se zpravodajským serverem iROZHLAS.cz

Speciální encyklopedie vyšla na konci minulého roku k přípomínce stého výročí vyhlášení všeobecného volebního v Československu. Podle autorek je ale věnovaná ženám i mužům bez rozdílu.

„Pohlaví si člověk nevybírá a narodit se jako žena či muž není samo o sobě žádná zásluha. Zásluhou je se životem dobře naložit – v soukromí nebo před zraky veřejnosti,“ uvádějí Renner s Vondřejčkovou s tím, že knihu věnují „všem mimořádným lidem, kteří se nebojí vyčnívat z davu a dělat věci po svém. A přitom jsou schopni si zachovat skromnost a činí tak s vědomou ohleduplností ke svému okolí“.

Pokud se chcete zapojit do soutěže o 10 publikací První – statečné – jedinečné, napište nám až do tohoto pátku 7. února do 18.00 na e-mailovou adresu soutez.irozhlas@rozhlas.cz odpověď na následující otázku:

Ve kterém roce bylo v Československu vyhlášeno všeobecné volební právo pro ženy?

Do odpovědi uveďte:

  • Jméno a příjmení
  • Adresu pro případ výhry
  • Telefon, případně e-mail

Výherce bude server iROZHLAS.cz losovat ze správných odpovědí, každý se může v daném kole účastnit pouze jednou. Více se dočtete v pravidlech.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme